Weather Forecast

Close
Advertisement

4-H members receive honors at district communication arts contest

Email Sign up for Breaking News Alerts
community Fargo, 58102
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

The 2013 District 4-H Communication Arts Contest was held June 4 at Lincoln Elementary School in Fargo with youth from Cass, Richland, and Traill counties participating in the contest. The event included presentations in several categories: Demonstrations, Illustrated Talk, Prepared Speech, Interpretive Reading, Dramatic Presentation, Short Takes, Broadcast, Commercials and Presentation Software.

Advertisement
Advertisement

Maxine J. Nordick, Extension Agent/4-H Youth for Cass County, who coordinated the contest said, "This event helps young people to build self-confidence, poise and good communication skills. It's encouraging to see so many young members participating so enthusiastically."

Youth who received top honors included:

  • Preteen Interpretive Reading/Serious: 1st Place: Nishita Gaba, Fargo, Cass County
  • Honorable Mention: Nidhi Mahale, Fargo, Cass County
  • Preteen Interpretive Reading/Humorous: 1st Place:Gabriel Lothspeich, Wyndmere, Richland County
  • Preteen Prepared Speech: 1st Place:Jacob Schultz, Fargo, Cass County; Honorable Mention: Nidhi Mahale, Fargo, Cass County.
  • Preteen Illustrated Talk/Individual: 1st Place: Jonathan Schultz, Fargo, Cass County; Honorable Mention: Astrid Axtman, Fargo, Cass County.
  • Preteen Broadcast/Team: 1st Place: Pooja and Preeti Chemiti, Fargo, Cass County.
  • Preteen Dramatic Presentation/Individual: 1st Place: Hannah Mueller, Cummings, Traill County.
  • Preteen Dramatic Presentation/Team: 1st Place: Anne Manstrom, Wyndmere and Evan Braaten, Barney, Richland County.
  • Preteen Demonstration/Individual: 1st Place: Leah Jost, Fargo, Cass County; Honorable Mention: Astrid Axtman, Fargo, Cass County.
  • Preteen Demonstration/Team: 1st Place: Gracie Erickstad and Morgan Haugen, Horace, Cass County.
  • Preteen Commercial/Team: 1st Place: Anna and Jack Stoppleworth, Horace, Cass County.
  • Preteen Commercial/Individual: 1st Place: Astrid Axtman, Fargo, Cass County. Honorable Mention: Emily Zurn, Fargo, Cass County
  • Teen Interpretive Reading/Serious: 1st Place: Rachel Danielson, Fargo, Cass County.
  • Teen Interpretive Reading/Humorous: 1st Place: Ethan Johnson, Galesburg, Traill County; Honorable Mention: Rachel Danielson, Fargo, Cass County and Megan Badinger, Fargo, Cass County.
  • Teen Prepared Speech: 1st Place: Arianna Alvarez, Kindred, Cass County.
  • Teen Illustrated Talk/Individual: 1st Place: Rachel Danielson, Fargo, Cass County.
  • Teen Commercial/Team: 1st Place:Kristin Wright and Annika Rotvold, Hillsboro, Traill County.
  • Teen Broadcast/Team: 1st Place: Megan Badinger and Emily Erickson, Fargo, Cass County.
  • Teen Demonstration/Individual: 1st Place: Anna Lemm, Hillsboro, Traill County.
  • Teen Short Takes: 1st Place: Mikayla Dodge, Davenport, Cass County.
Advertisement
Advertisement
Advertisement