Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (Dec. 21, 2011)

Email

BOYS HOCKEY

Tuesday, Dec. 13

West Fargo 3, GF Central 1

First period: 1, WF, Rowland (Thene), 12:59.

Second period: 2, GFC, Zabinski, 15:27.

Advertisement

Third period: 3, WF, Raghib (Berginski) 1:52. 4, WF, Raghib (Berginski), 16:12.

Saves: WF, Olson 3-4-7-14. GFC, Bender 12-6-6-24.

GIRLS HOCKEY

Tuesday, Dec. 13

Fargo North 3, West Fargo 1

First period: 1, WF, Monkman (Nelson), 6:27.

Second period: 2, FN, Hagen (Teschendorf), 2:35. 3, FN, Teschendorf (Leabeo), 9:37.

Third period: 4, FN, Garrett (Teschendorf) 16:17 (en).

Saves: FN, Stenstrom 4-11-6-21. WF, Klug 6-12-5-23.

GIRLS BASKETBALL

Thursday, Dec. 15

West Fargo 60, Fargo Shanley 51

Half: WF 28, FS 14.

WF: Levin 6, Baltezore 6, E. Krogh 10, Schnepf 6, A. Krogh 4, Thorson 8, Lennon 17, Hummel 3.

FS: Greving 2, Fraase 2, Jacobson 8, Hanson 2, Saville 8, Brenner 4, R. Weir 18, Anderson 7.

Saturday, Dec. 17

West Fargo 59, Devils Lake 35

Half: WF 38, DL 18.

DL: Swanson 5, Lysne 11, Walfrod 6, Schafer 5, Knowski 4, Nelson 4.

WF: Levin 8, Baltezore 3, Krogh 9, Schnepf 4, Thorson 15, Lennon 11, Hummel 9.

BOYS BASKETBALL

Thursday, Dec. 15

West Fargo 72, Fargo Shanley 64

Half: WF 30, FS 41

FS: Strom 16, Alderman 5, Strandemo 14, Jacobson 23, Nelson 4, Glogoza 2.

WF: Heisler 12, Uetz 5, Mattila 6, Young 9, Schock 9, Robert 2, Wolden 10, Evenson 3, Althoff 2, Sufi 10, Johnson 4.

Saturday, Dec. 17

West Fargo 70, Devils Lake 65

Half: WF 38, DL 28.

DL: Whalen 13, Mertens 25, Kerlin 2, Johnson 10, Clouse 6.

WF: Heisler 19, Uetz 2, Mattila 6, Young 8, Rotert 3, Wolden 7, Althoff 2, Hogenson 10, Sufi 12.

BOYS SWIMMING & DIVING

Friday, Dec. 16

West Fargo 143, Moorhead 42

200 medley relay: 1, WF (Hogue, Huseby, Keller, Smestad) 1:50.71. 2, WF (Smestad, Dutt, Doll, Montplaisir) 1:51.10.

200 freestyle: 1, Repak, WF, 2:02.53. 2, Hulbert, WF, 2:07.23.

200 individual medley: 1, Smestad, WF, 2:13.60. 2, Dutt, WF, 2:27.98.

50 freestyle: 1, Doll, WF, 24.44. 2, Huseby, WF, 24.91.

Diving: 1, W. Johnson, M, 177.75. 2, E. Johnson, M, 125.45.

100 butterfly: 1, Repak, WF, 1:00.17. Holoien, WF, 1:01.76.

100 freestyle: 1, Doll, WF, 52.83. 2, W. Johnson, M, 54.28.

500 freestyle: 1, Smestad, WF, 5:16.90. 2, Keller, WF, 5:44.21.

200 freestyle relay: 1, WF (Smestad, Holoien, Repak, Doll) 1:39.14. 2, WF (Cripe, Dutt, Lardy, Hulbert).

100 backstroke: 1, Houge, WF, 1:06.78. 2, Lardy, WF, 1:09.51.

100 breaststroke: 1, Huseby, WF, 1:09.68. 2, Keller, WF, 1:14.33.

400 freestyle relay: 1, WF (Houge, Huseby, Smestad, Montplaisir) 3:42.15. 2, WF (Brown, Lardy, Eisenbeisz, Houge) 4:05.97.

Saturday, Dec. 17

Grand Forks Pentathlon

Team scores: West Fargo 219, Fargo South 155, Grand Forks 132.

Pentathlon: 1, Doll, WF, 74. 2, Smestad, WF, 55. 3, Brock, FS, 49..

200 individual medley: 1. Ethan Doll, WF, 2:07.37.

100 individual medley: 1. Gabe Brown, WF, 1:09.57.

100 butterfly: 1. Doll, WF, :57.61.

50 butterfly: 1. Brown, WF, :30.30.

Diving: 1. Sam Breen, FS, 336.95.

100 backstroke: 1. Doll, WF, :57.95.

50 backstroke: 1. Brown, WF, :31.95.

100 breaststroke: 1. Tanner Olson, FS, 1:04.98.

50 breaststroke: 1. Dalton Steinkopf, WF, :38.33.

100 freestyle: 1. Adam Smestad, WF, :51.51.

50 freestyle: 1. Brown, WF, :27.29.

WRESTLING

Tuesday, Dec. 13

West Fargo 53, Fargo Davies 21

106: Burnside, FD, dec. Je. Shearer 5-1

113: Jo. Shearer, WF, pin Rodacker 2:24

120: Kringlie, WF, pin Nemer 2:28.

126: Ko. Kragnes, WF, pin Barley 1:37

132: Mehring, FD, dec. Dobler 7-4

138: Shepherd, WF, tech. fall Welk 6:00

145: Alexander, FD, pin Ky. Kragnes 3:05

152: Darren Crissler, FD, dec. Kuznia 11-4

160: Schulz, WF, pin Rohrich 1:01

170: Mugavero, WF, pin Mohammed 1:01

182: Scholl, WF, pin Martin 1:15

195: Lehmann, WF, pin Kjera 1:42

220: Derrek Crissler, FD, pin Sola 1:31

285: Lika, WF, pin Ennen 1:00

Dec. 16-17

Minnesota Christmas Tournament

In Rochester, Minn.

Team scores: 1, Apple Valley 291.5. 2, Simley 197.5 3, St. Michael-Albertville 181.0. 4, Scott West 177.0. 5, Kasson-Mantorville 148.5. 6, West Fargo 127.0. 7, Forest Lake 125.5. 8, Albert Lea 121.5. 9, Cambridge-Isanti 117.5. 10, Jackson County Central 108.0. 11, Coon Rapids 101.0. 12, Owatonna 91.5. 13, Hastings 85.5. 14, Bismarck 84.0. 15, Spirit Lake Park 81.0. 16, Anoka 68.0. 17, Prior Lake 67.0. 18, White Bear Lake 63.5. 19, Stewartville 57.5. 20, Totino Grace 51.5. 21, Wayzata 51.0. 22, Watertown-Mayer 49.0. 23, Moundsview 44.5. 24, Irondale 42.5. 25, Centennial 42.0. 26, Bloomington Kennedy 41.0. 27, Champlin Park 37.0. 28, Henry Sibley 35.0. 29, Wabasha-Kellogg 33.0. 30, St. Francis 31.0. 31, Rochester Mayo 30.0. 32, Zumbrota-Mazeppa 22.0. 33, Lake City 20.0. 34, South St. Paul 13.0.

WF placers: 2, Jordan Shearer, 113. 7, Anjelo Shepherd, 138. 7, Shelby Schulz, 160. 7, Drew Johnson, 195. 2, Preston Lehmann, 182.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness