Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (December 16, 2009)

Email

Friday, Dec. 11

West Fargo 59, Bis. St. Mary's 55

BSM: Davis Becker 13, Jon Proszler 6, Ryan Huber 14, Brad Obritsch 4, Travis Miller 8, Justin Klabunde 10.

Advertisement

WF: Chase Farkas 14, Spencer Flaten 3, Dan Hoy 8, Kolby Schmidt 3, Brady Schwartz 2, Chris Williams 4, Austin Nelson 16, Justin Schock 9.

GIRLS BASKETBALL

Friday, Dec. 11

West Fargo 67, Bis. St. Mary's 64

BSM: 28-36--64

WF: 30-37--67

BSM: Kaiah Peterson 1, Casie Gates 10, Alyssa Kopp 22, Jarren Fallgatter 3, Brooke Christensen 15, Tyler Gendreau 13.

WF: Kateyln Holland 27, Jill Gustafson 9, Courtney Voeller 6, Carissa Becher 6, Jenna Green 8, Danielle Nelson 5, Hayley Miller 6.

BOYS HOCKEY

Tuesday, Dec. 8

Grafton-Park River 6, West Fargo 5, OT

First period: 1, WF, Kyle Shoman (Jeremy Johnson, Derek Sand), 10:37 (pp).

Second period: 2, GPR, Reilly Mathiason (unassisted) 1:10 (pp). 3, GPR, Mathiason (Cory Blanchard, Paul Dusek), 2:38. 4, WF, Charlie Torrance (Dusty Munyer, Conor Jonasson), 4:42 (pp). 5, WF, Gage Shoman (Nate Bochardt, Torrance), 6:45.

Third period: 6, GPR, Casey Moe (Cole Anderson, Sam Tweten), 0:19 (pp). 7, WF, K. Shoman (Dusty Jonasson), 2:26. 8, GPR, Moe (unassisted), 3:09. 9, GPR, Anderson (Tweten, Demers), 13:07. 10, WF, Brandon Tendeland (unassisted), 13:28.

Overtime: 11, GPR, Tweten (Anderson, Mathiason), 3:30.

Saves: GPR, Offutt 13-15-11-0--39. WF, Cameron Holland 3-14-16-2--35.

Saturday, Dec. 12

GF Red River 7, West Fargo 3

First period: 1, RR, Brock Dahl (Josh Gilbertson, Taylor Steen) 1:39. 2, RR, Alan Zahui (Jake LaDouceur, Chris Waind) 3:39 (pp). 3, WF, Jeremy Johnson (Derek Sand, Dusty Jonasson) 6:35 (pp). 4, RR, Casey Fugleberg (Matt Verke) 11:20 (sh).

Second period: No scoring.

Third period: 5, RR, Zahui (Fugleberg) 3:48 (pp). 6, RR, Zahui (LaDouceur) 4:59 (pp). 7, WF, Jonasson (Kyle Shoman) 6:52. 8, RR, Jordan Love (unassisted) 12:21. 9, WF, Sand (Jonasson) 14:07 (pp). 10, RR, Love (Cody Jennewein, Scott Swiers) 14:53.

Saves: WF, Cameron Holland 10-7-3--20. Josh Hanson x-x-12--12. RR, Mitchell Byrne 5-5-7--17.

GIRLS HOCKEY

Friday, Dec. 11

West Fargo 6, Devils Lake 0

First period: No scoring.

Second period: 1, WF, Katlyn Springer (Kaylee Lothspeich) 7:04. 2, WF, Kelsey Kloos (Kacie Johnson, Lothspeich) 11:30.

Third period: 3, WF, Johnson (Lothspeich) 1:33. 4, WF, Johnson (unassisted) 4:38. 5, WF, Kloos (Johnson) 10:41. 6, WF, Kloos (unassisted) 13:31 (pp).

Saves: WF, Andrea Klug 3-5-6--14. DL, Kelsey Oppegard 15-14-12--41.

BOYS SWIMMING & DIVING

Saturday, Dec. 12

West Fargo Quadrangular

Team scores: West Fargo 625, Fargo North 560, Robbinsdale Armstrong 431, Grand Forks 421.

Top three placers:

200 medley relay: 1, WF (Jake Weible, Daniel Hulbert, Alan Repak, Nich Leopold) 1:45.59. 2, FN 1:47.74. 3, RA 1:53.90.

200 freestyle: 1, D. Hulbert, WF, 1:53.90. 2, Adam Smestad, WF, 1:53.91. 3, Simon, GF, 2:01.82.

200 individual medley: 1, Ethan Doll, WF, 2:10.42. 2, Loegering, GF, 2:15.08. 3, Rider, FN, 2:17.85.

50 freestyle: 1, Iverson, RA, 23.99. 2, N. Leopold, WF, 24.22. 3, Radebaugh, FN, 24.40.

Diving: 1, Norman, RA, 136.40. 2, Fischer, RA, 134.50. 3, Kevin Roberts, WF, 127.85.

100 butterfly: 1, Obembe, FN, 59.11. 2, Rider, FN, 1:01.37. 3, Wenzel, FN, 1:02.30.

100 freestyle: 1, J. Weible, WF, 50.11. 2, Loegering, GF, 50.96. 3, Wienke, RA, 55.00.

500 freestyle: 1, E. Doll, WF, 5:20.41. 2, Pearson, RA, 5:34.74. 3, Branden Smith, WF, 5:40.50.

200 freestyle relay: 1, FN (Obembe, Draeger, Rider, Radebaugh), 1:36.27. 2, WF (Smestad, Repak, Doll, Leopold), 1:38.08. 3, GF (Koetterheinrich, Schindler, Nordin, Simon), 1:42.52.

100 backstroke: 1, J. Weible, WF, 58.22. 2, A. Smestad, WF, 1:02.51. 3, Nick Huseby, WF, 1:03.58.

100 breaststroke: 1, D. Hulbert, WF, 1:05.10. 2, Obembe, FN, 1:07.23. 3, Fischer, RA, 1:10.09.

400 freestyle relay: 1, WF (E. Doll, A. Smestad, D. Hulbert, J. Weible), 3:29.33. 2, FN (Wenzel, Heinle, Hetland, Rider), 3:42.14. 3, GF (Simon, Koetterheinrich, Newman, Loegering), 3:46.31.

Other West Fargo top 20 scores:

200 medley relay: 7, West Fargo 'B' (Nick Huseby, Riley Spiker, Cole Holoien, Ryder Neva), 11:59.08. 9, West Fargo 'C' (Jarred Grindahl, Cameron Dutt, Ty Laufenberg, Kyle Roberts), 22:04.11.

200 freestyle: 4, Branden Smith, 2:02.69. 13, Alex Katers, x2:26.22. 14, Dalton Steinkopf, x2:26.62. 15, Grant Isaak, x2:29.21. 16, Matt Montplaisir, x2:30.08. 19, Cody Eisenbeisz, x2:35.34.

200 individual medley: 4, Nick Huseby, 2:18.02. 5, Alan Repak, 2:20.53. 10, Cameron Dutt, x2:31.63. 11, Ty Laufenberg, x2:34.83.

50 freestyle: 11, Ryder Neva, 26.10. 13, Cole Holoien, 26.38. 16, Riley Spiker, x27.02. 18, Alex Smestad, x27.86. 19, Brady Sykora, x28.15. 24, Jarod Smith, x29.44. 25, Nick Reitan, x30.14.

Diving: 4, Ryder Neva, 124.00. 7, Tim Erickson, 105.10. 10, Shawn Hillen, x24.50.

100 butterfly: 7, Brady Sykora, 1:09.16. 9, Ty Laufenberg, 1:13.93. 12, Jarred Grindahl, 1:15.99. 14, Jarod Smith, x1:27.05.

100 freestyle: 4, Nich Leopold, , 55.02. 12, Alex Smestad, 1:02.94. 13, Jacob Lardy, x1:06.81. 16, Stephen Hulbert, x1:08.16. 24, Bryan King x1:14.08.

500 freestyle: 5, Alan Repak, 5:46.30. 11, Grant Isaak, x6:39.04. 12, Dalton Steinkopf, x6:40.24. 14, Matt Montplaisir, x6:46.70. 16, Alex Katers, x6:51.59. 17, Cody Eisenbeisz, x7:07.37.

200 freestyle relay: 2, West Fargo 'A' (Adam Smestad, Alan Repak, Ethan Doll, Nich Leopold), 1:38.08. 5, West Fargo 'B' (Cole Holoien, Nick Huseby, Ty Laufenberg, Branden Smith), 11:44.31.

100 backstroke: 8, Kyle Roberts, x1:08.98. 10, Jarred Grindahl, x1:11.62. 13, Jacob Lardy, x1:19.15. 15, Marshall Slater, x1:24.90.

100 breaststroke: 6, Cameron Dutt, 1:18.55. 9, Cole Holoien, 1:20.49. 12, Riley Spiker, x1:21.99. 18, Stephen Hulbert, x1:28.84. 20, Adam Cripe, x1:29.45.

400 freestyle relay: 7, West Fargo 'B' (Alex Smestad, Alex Katers, Jarred Grindahl, Branden Smith), 14:19.45. 8, West Fargo 'C' (Jacob Lardy, Jarod Smith, Matt Montplaisir, Cody Eisenbeisz), 24:47.57.

WRESTLING

Thursday, Dec. 10

West Fargo 66, Devils Lake 4

103: Jordan Shearer, WF, pin Joey Good, 0:27

112: Lucas Monson, WF, pin Jacob Clouse, 3:07

119: Open

125: Open

130: Nik Austermiller, WF, win by forfeit

135: Ryan Seamands, WF pin Tommy Good, 3:41

140: Michael Lehmann, WF, win by forfeit

145: Brock Davidson, DL, maj. dec. Curtis Crowe, 11-3

152: Zach Neer, WF, pin Tanner Hilliard, 3:05

160: Drew Johnson, WF, win by forfeit

171: Zach G. Vetter, WF, win by forfeit

189: Tyler Lehmann, WF, win by forfeit

215: Scott Schiller, WF, win by forfeit

HWT: Zach T. Vetter, WF, pin Zac Hoffner, 0:57

Grand Forks Sertoma

Dec. 11-12

Championship

West Fargo 48, Perham 15

103: Jordan Shearer, WF, over Harlow 2:45

112: Lueders, P, over Kollin Kragness 8-1

119: Jordan Johnston, WF, over Sailer 7-1

125: Tommy Kuehn, WF, over Warne 9-6

130: Nik Austermiller, WF, over Sazama 16-8

135: Ryan Seamunds, WF, over Warne 2:41

140: Haverland, P, over Michael Lehmann 3-0

145: Curtis Crowe, WF, over Doll by default

152: Zach Neer, WF, over Palubicki 6-2

160: Schmitz, P, over Preston Lehmann 12-7

171: Eric Lehmann, WF, over Schleeter :57

189: Tyler Lehmann, WF, over Scheidecker :54

215: Scott Schiller, WF, over Brill 19-3

285: Hein, P, over Zach T. Vetter 3:36

Third round

West Fargo 46, Thief River Falls 25

103: Shearer, WF, over Haron 1:49

112: Bergeron, TRF, over Kragnes 18-3

119: Twistol, TRF, over Johnston 4-2

125: Kuehn, WF, over Abrahamson 5-0

130: Dyrdal, TRF, over Austermiller 15-0

135: Seamands, WF, over Nelson 3-2

140: LaDuc, TRF, over Lehmann 1:26

145: Crowe, WF, over Brinkman 3:48

152: Neer, WF, over Allen 8-0

160: P. Lehmann, WF, over Williams 1:05

171: E. Lehmann, WF, over Sehram 1:34

189: T. Lehmann, WF, over Lang :53

215: Schiller, WF, over Peralta 1:26

285: Cervantes, TRF, over Vetter 1:36

Friday's matches

West Fargo 69, Bis. St. Mary's 6

103: Shearer, WF pin Huck, BSM; 1:23

112: Lucas Monson, WF dec. Fischer, BSM; 10-3

119: Johnston, WF pin Cleary, BSM; 3:53

125: Kuehn, WF pin McCormick, BSM; 3:20

130: Austermiller, WF pin Richter, BSM; 5:06

135: Seamands, WF dec. Schwartz, BSM; 9-6

140: Krumm, BSM pin Lehmann, WF; 0:52

145: Crowe, WF dec. Richter, BSM; 7-3

152: Neer, WF pin Boechler, BSM; 3:19

160: P. Lehmann, WF pin Sweeney, BSM; 1:04

171: E. Lehmann, WF win by forfeit

189: T. Lehmann, WF pin David, BSM; 0:43

215: Schiller, WF win by forfeit

HWT: Vetter, WF pin Herold, BSM; 1:37

West Fargo 66, Turtle Mountain 6

103: Shearer, WF dec. LaVillie, TM; 12-11

112: Kragnes, WF dec. Crissler, TM; 3-2

119: Johnston, WF pin Poitra, TM; 5:43

125: Kuehn, WF pin Green, TM; 0:42

130: Hamley, TM pin Austermiller, WF; 1:33

135: Seamands, WF win by forfeit

140: Lehmann, WF win by forfeit

145: Crowe, WF dec. Eller, TM; 12-11

152: Neer, WF pin Azure, TM; 2:42

160: P. Lehmann, WF pin Brunelle, TM; 1:22

171: E. Lehmann, WF pin Gourneau, TM; 3:08

189: T. Lehmann, WF pin Wilkie, TM; 2:32

215: Schiller, WF pin DeCoteau, TM; 1:28

HWT: Vetter, WF dec. Martin, TM; 2-1

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness