Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (June 8, 2011)

Email News Alerts

BOYS GOLF

East Region Meet

Tuesday, May 31

At Kings Walk Golf Course

In Grand Forks

Team scores: West Fargo 315, Fargo South 317, Fargo Shanley 325, Valley City 332, Wahpeton 332, Fargo North 335, Grand Forks Red River 337, Fargo Davies 343, Grand Forks Central 355, Devils Lake 359.

Advertisement
Advertisement

Top 10: 1, Poss, South, 72. 2, Ingstad, VC, 75. 3, Palmer, WF, 77. 4 (tie), Holland, WF; Even, WF, 78. 6 (tie), Meyer, Shanley; Skajewski, Shanley; Halvorson, FN, 79. 9 (tie), Nelson, W; Overvold, FD, 80.

Other WF finishers: Olson 82, R. Johnson 86, P. Johnson 90.

All-conference: Grand Forks Red River, Brady Ohman (77); Fargo Shanley, Nick Skajewski (78.17), Grady Meyer (76.5), Trent Olson (73.83); Fargo South, Landon Poss (74.83), Bill Carlson (74.67), Coy Papachek (73.83); West Fargo, Luke Olson (78.17), Logan Palmer (76.83), Holland (74.83).

BASEBALL

State Tournament

In Jamestown

Opening Round

Thursday, June 2

West Fargo 5, Bismarck Century 1 (10 innings)

WF 000 010 000 4- 5 14 1

BC 010 000 000 0- 1 5 1

Dahl and Bucholz. Bihrle, Bray (3), Ringsak (8), Ledger (10) and Rauhauser. W-Dahl. L-Ringsak.

Friday, June 3

Championship semifinals

West Fargo 5, Wahpeton 2

West Fargo 000 023 0 -- 5 6 1

Wahpeton 000 002 0 -- 2 5 1

WP -- Andrew Young; LP -- Tyler Gripentrog

Saturday, June 4

Championship game

Fargo South 3, West Fargo 0

West Fargo 000 000 0 -- 0 0 2

Fargo South 001 020 x -- 3 6 0

WP -- David Ernst; LP -- Zachary Neer

Highlights -- FS: Ernst no hitter, Eric Moe 2x3, 2B, RBI, run

All-tournament team

Casey Quinlan, Davies; Justin Ledger, Century; Carson Wentz, Century; Oliver Solgard, Williston; Jeremy Bontjes, Wahpeton; Jordan Kenner, St. Mary's; Cole Winbauer, St. Mary's; Andrew Young, West Fargo; Landon Uetz, West Fargo; Tanner Dahl, West Fargo; David Ernst, Fargo South; Seth Hochstatter, Fargo South.

All-State (as selected by coaches)

Jeremy Bontjes, Wahpeton; Brian Lilemoen, Red River; Taylor Steen, Red River; Tanner Dahl, West Fargo; Andrew Young, West Fargo; Nick Salentine, Shanley; David Ernst, Fargo South; Brady Horner, Fargo South; Parker Lawley, Fargo South; Casey Axtman, Williston; Dwight Mack, Mandan; Aaron Janz, Mandan; Jordan Kenner, St. Mary's; Nick Jangula, St. Mary's; Carson Wentz, Century; Tyler Richter, Bismarck; Alec Grothe, Bismarck; Austin Zorn, Bismarck.

Senior Athlete of the Year

David Ernst, Fargo South

Coach of the Year

Reid Flaagan, St. Mary's

SOFTBALL

State Tournament

In Grand Forks

Opening Round

Thursday, June 2

West Fargo 9, Minot Ryan 0

MR 000 000 0- 0 3 1

WF 220 302 x- 9 10 1

W-Johnson. L-Klein.

Highlights: MR: Hannah Kramer 1x2, Anika Rovig 1x3, Alex Smith 1x2; WF: Shannah Plehal 1x3, 3B, 2 runs, Kacie Johnson 2x4, 3B, 2 runs, Danielle Nelson 3x4, 2 2Bs, 3B, 2 runs, Brittney Rheault 2x4

Friday, June 3

Championship semifinals

West Fargo 5, GF Red River 1

Red River 010 000 0 -- 1 5 2

West Fargo 300 002 x -- 5 9 0

WP -- Kacie Johnson; LP -- Rachel Koopman

Highlights -- RR: Taylor Bye 2x3, 3B, Kenzie Dorsher 1RR: Taylor Bye 2x3, 3B, Kenzie Dorsher 1, Catherine Dorsher 1x3, 2B, Jannelle Carroll 1x3, 2B; WF: Johnson 2x4, Brittney Rheault 1x2, 2B, Danielle Nelson 1x2, 2B, Ashley Sather 2x3, 2B

Saturday, June 4

Championship Game

West Fargo 7, Bismarck Century 2

West Fargo 004 003 0 -- 7 14 1

Century 101 000 0 -- 2 7 3

WP -- Kacie Johnson; LP -- Sarah Lardy

Highlights -- WF: Shannah Plehal 2x5, 2 2Bs, Danielle Nelson 4x5, 2B, Lexi Lennon 2x3, Sydney Greenlund 2x4, 3B, Kelsey Daul 2x4; BC: Kasandra Cariveau 3x4, 2B, Bri Flynn 2x2, 2 RBIs

All-State team

West Fargo -- Kacie Johnson, Danielle Nelson, Brook Rheault; Valley City -- Paige Branvold; Fargo Shanley -- Hillary Rotunda, Dayton Schwan; Fargo North -- Mara Teschendorf; Devils Lake -- Alexis Fee, Autumn Wang; GF Red River -- Rachel Koopman, Catherine Dorsher; Grafton -- Samantha Dvorak; Bismarck Century -- Kasandra Cariveau, Sarah Lardy; Dickinson -- Brianna Farnsworth, Mackee Hoffmann; Minot -- Taylor Wilkerson; Minot Ryan -- Hannah Stewart

Coach of the Year

Kayla Frappier, Devils Lake

Senior Athlete of the Year

Kacie Johnson, West Fargo

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness