Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (March 2, 2011)

Email News Alerts

GIRLS HOCKEY

State Tournament

In Grand Forks

Thursday, Feb. 24

West Fargo 4, Williston 0

First period: 1, WF, Lothspeich (unassisted), 8:58 (pp). 2, WF, Johnson (Lothspeich), 15:55.

Advertisement
Advertisement

Second period: 3, WF, Springer (Krahn, Sorlien), 11:26.

Third period: 4, WF, Lothspeich (Walsh, Sopp), 14:48.

Saves: WF, Klug 6-2-1-9. W, McCaughtry 25-11-9-45.

Friday, Feb. 25

West Fargo 3, Grand Forks 0

First period: 1, WF, Yliniemi (Springer, Holland), 3:49.

Second period: 2, WF, Springer (Johnson, Lothspeich), 0:46.

Third period: 3, WF, Johnson (Holland), 12:43.

Saves: WF, Klug 2-5-3--10. GF, Sondreal 9-6-8--23.

Saturday, Feb. 26

Championship game

Fargo North 4, West Fargo 1

First period: 1, FN, Dahl (Garrett), 4:55 (pp). 2, FN, Olmstead (unassisted), 9:58. 3, FN, Olmstead (unassisted), 10:06.

Second period: 4, WF, Johnson (unassisted), 13:11. 5, FN, Olmstead (Teschendorf, Nielsen), 16:12.

Third period: No scoring.

Saves: WF, Klug 7-2-2-11. FN, Sitzmann 7-9-9-25.

Postseason awards

All-State team

Kinsey McCaughtry, sophomore goalie, Williston; Andrea Klug, sophomore goalie, West Fargo; Starr Garrett, junior defender, Fargo North; Carlie Stellrecht, junior defender, Fargo South; Hayley Walsh, sophomore defender, West Fargo; Taylor Erhardt, junior defender, Bismarck; Ashley Becker, sophomore forward, Grand Forks; Amber Schaack, sophomore forward, Jamestown; Kacie Johnson, senior forward, West Fargo; Makayla Sandvold, junior forward, Minot; Lindsey Nagel, junior forward, Fargo South; Maddy Gendreau, senior forward, Bismarck; Brianna Flynn, sophomore forward, Bismarck; Haley Olmstead, senior forward, Fargo North; Mara Teschendorf, junior forward, Fargo North.

Coach of the year: Josh Rogers, Fargo South.

BOYS HOCKEY

State Tournament

In Grand Forks

Thursday, Feb. 24

West Fargo 1, Minot 0

First period: 1, WF, Jonasson (Schmidt) 16:20.

Second period: No scoring.

Third period: No scoring.

Saves: WF, Holland 1-5-10-16. M, Medler 13-20-7-41.

Friday, Feb. 25

GF Red River 4, West Fargo 3, 2OT

First period - 1. WF, Jeremy Johnson (Sage Raghib) :27; 2. WF, Dusty Munyer (Charlie Torrance, Conor Jonasson) 12:36

Second period - 3. RR, Josh Gilbertson (Jon Lizotte, Blake Holien) 1:47; 4. RR, Cody Jennewein (Holien, Lizotte) 6:04

Third period - 5. RR, Holien (Lizotte, Gilbertson) 4:24; 6. WF, Johnson (Brandon Tendeland, Jonasson) 10:10

Second overtime - 7. RR, Casey Fugleberg (Brock Dahl) 4:33

Saves - WF: Cameron Holland 16-11-8-2 -- 37; RR: Bryan Nies 4-2-5-10 -- 21

Saturday, Feb. 26

Third-place game

West Fargo 3, GF Central 2, OT

First period: No scoring.

Second period: No scoring.

Third period: 1, GFC, Haug (Zimmerman, Sorlien) 6:14. 2, WF, Johnson (Jonasson) 7:36. 3, WF, Munyer (Johnson) 12:33. 4, GFC, Simonson (Lazur, Zimmerman) 16:11.

Overtime: 5, WF, Jonasson (Munyer, Tendeland) 2:45.

Saves: GFC, Fuller 2-7-13-1-23. WF, Holland 16-11-11-6-44.

BOYS BASKETBALL

Thursday, Feb. 24

West Fargo 74, Fargo South 69, OT

Half: WF 34, FS 32.

End of regulation: WF 64, FS 64.

West Fargo: Farkas 24, Pistorius 15, Schwartz 3, Wolden 2, Ringdahl 13, Schock 17.

Fargo South: Parker 9, Poss 12, Kazane 16, Ernst 11, Deng 12, Okland 9.

GIRLS BASKETBALL

Thursday, Feb. 24

Fargo South 68, West Fargo 62

Half: FS 37, WF 29

West Fargo: Holland 23, Baltezore 8, Schnepf 5, Lennon 5, Hummel 6, Nelson 9, Miller 6.

Fargo South: Roehrich 26, Rydell 2, Koenig 6, Felch 12, Fisher 19, Diedrich 3.

BOYS SWIMMING & DIVING

East Region Meet

Saturday, Feb. 26

At Fargo North

Team scores: Fargo North 369, West Fargo 353, Fargo South 264, Grand Forks 162.

Individual results

200 medley relay: 1, FN (Obembe, Draeger, Bell-Clement, Bjorlie) 1:43.67. 2, FS (Ingulsrud, Olson, Stinar, Duncan) 1:44.35. 3, WF (Doll, D. Hulbert, Huseby, Ad. Smestad) 1:44.36. 4, GF (Keehr, Christen, McGowan, Kjenstad) 1:58.14.

200 freestyle: 1, M. Wenzel, FN, 1:53.03. 2, D. Hulbert, WF, 1:53.67. 3, Rider, FN, 1:55.73. 4, Duncan, FS, 1:56.61. 5, Simon, GF, 1:56.62. 6, Holoien, WF, 1:57.08. 7, Repak, WF, 1:57.20. 8, Brock, FS, 1:57.29. 9, Fisher, FN, 1:57.43. 10, Jones, FS, 1:59.19. 11, Newman, GF, 2:01.49. 12, Kjenstad, GF, 2:02.47. 13, Cripe, WF, 2:05.27. 14, Ellingson, FN, 2:05.52. 15, Wenzel, FN, 2:06.73. 16, Montplaisir, WF, 2:07.81. 17, Hollingsworth, FS, 2:07.90. 18, Lefebvre, GF, 2:08.28. 19, Houska, GF, 2:08.79. 20, Dutt, WF, 2:09.15.

200 individual medley: 1, Obembe, FN, 2:07.16. 2, Huseby, WF, 2:11.85. 3, Barry, FN, 2:14.66. 4, Se. Rider, FN, 2:14.85. 5, Olson, FS, 2:15.74. 6, Gourde, FS, 2:16.07. 7, Keller, WF, 2:16.98. 8, Murphy, GF, 2:17.05. 9, Hassebrock, FN, 2:22.66. 10, Roberts, WF, 2:23.69. 11, Lardy, WF, 2:24.46. 12, Christen, GF, 2:25.08. 13, Lorenz, FS, 2:25.98. 14, Smith, WF, 2:26.37. 15, Laufenberg, WF, 2:27.14. 16, McPherson, FS, 2:28.48.

50 freestyle: 1, Ad. Smestad, WF, 23.24. 2, Draeger, FN, 23.39. 3, Duncan, FS, 23.49. 4, Bjorlie, FN, 23.61. 5, Bell-Clement, FN, 24.16. 6, Koetterheinrich, GF, 24.26. 7, Leopold, WF, 24.52. 8, Al. Smestad, WF, 24.76. 9, Spiker, WF, 24.86. 10, Keller, FS, 24.94. 11, Budge, FS, 25.02. 12, Arness, FS, 25.12. 13, McCullough, FS, 25.16. 14, Bonn, FN, 25.53. 15, Nelson, FS, 25.58. 16, Joachim, FS, 25.68.

100 butterfly: 1, Doll, WF, 56.34. 2, Se. Rider, FN, 57.62. 3, Leopold, WF, 59.83. 4, Keller, WF, 1:00.37. 5, St. Rider, FN, 1:00.61. 6, Benson, FN, 1:01.60. 7, Schindler, GF, 1:02.01. 8, Koetterheinrich, GF, 1:03.22. 9, Gourde, FS, 1:03.42. 10, Hogue, FS, 1:03.97. 11, Kemmer, FN, 1:07.86.

100 freestyle: 1, Ad. Smestad, WF, 50.05. 2, Stinar, FS, 50.50. 3, Draeger, FN, 52.62. 4, Holoien, WF, 53.00. 5, Jones, FS, 53.81. 6, Ingulsrud, FS, 53.95. 7, Bell-Clement, FN, 54.02. 8, Keller, WF, 54.15. 9, Duncan, FS, 54.43. 10, Spiker, WF, 55.17. 11, Todorovic, GF, 55.77. 12, Hulbert, WF, 56.63. 13, Arness, FS, 56.67. 14, Schleicher, GF, 57.25.

500 freestyle: 1, Doll, WF, 5:03.61. 2, M. Wenzel, FN, 5:15.26. 3, Simon, GF, 5:17.01. 4, Brock, FS, 5:18.41. 5, Murphy, GF, 5:18.96. 6, Fisher, FN, 5:22.91. 7, Repak, WF, 5:23.76. 8, McCowan, GF, 5:36.76. 9, Weisz, WF, 5:41.37. 10, Cripe, WF, 5:44.83. 11, B. Wenzel, FN, 5:46.74. 12, Lefebvre, GF, 5:47.43. 13, Joachim, FS, 5:49.24. 14, Weisz, GF, 5:50.48. 15, Montplaisir, WF, 5:51.30. 16, Smith, WF, 5:52.34. 17, Lardy, WF, 5:52.70.

200 freestyle relay: 1, FN (Draeger, Bjorlie, M. Wentzel, Se. Rider) 1:33.25. 2, FS (Duncan, Stinar, Jones, Brock) 1:34.18. 3, WF (Leopold, Keller, Spiker, Repak) 1:38.22. 4, GF (Newman, Todorovic, Murphy, Simon) 1:39.49.

100 backstroke: 1, Obembe, FN, 54.51. 2, Stinar, FS, 58.32. 3, Huseby, WF, 59.28. 4, Ingulsrud, FS, 1:00.09. 5, Duncan, FS, 1:00.50. 6, Benson, FN, 1:01.45. 7, Barry, FN, 1:02.04. 8, Al. Smestad, WF, 1:02.48. 9, Neva, WF, 1:02.72. 10, Hogue, WF, 1:05.15. 11, Schindler, GF, 1:05.31. 12, Keehr, GF, 1:05.99. 13, DeWitz, FS, 1:06.98. 14, Budge, FS, 1:07.50. 15, Schleicher, GF, 1:07.62. 16, Todorovic, GF, 1:07.91. 17, Sykora, WF, 1:07.92. 18, Laufenberg, WF, 1:08.34. 19, Lorenz, FS, 1:08.74.

100 breaststroke: 1, Olson, FS, 1:02.76. 2, D. Hulbert, WF, 1:04.89. 3, Bjorlie, FN, 1:05.68. 4, Keller, WF, 1:07.16. 5, Keller, FS, 1:09.09. 6, Court, FN, 1:10.75. 7, S. Hulbert, WF, 1:10.78. 8, Hassebrock, FN, 1:11.03. 9, Newman, GF, 1:12.59. 10, McPherson, FS, 1:12.72. 11, Kjenstad, GF, 1:13.36. 12, Christen, GF, 1:14.60. 13, Bonn, FN, 1:14.99. 14, Heide, GF, 1:15.50. 15, Roberts, WF, 1:15.56.

400 freestyle relay: 1, WF (Doll, Huseby, Ad. Smestad, D. Hulbert) 3:25.32. 2, FN (M. Wentzel, Barry, Se. Rider, Obembe) 3:27.98. 3, FS (Ingulsrud, Jones, Brock, Duncan) 3:35.49. 4, GF (Newman, Todorovic, Simon, Murphy) 3:42.05.

All-EDC team

Fargo North: Brady Coughlin, Jonathan, Bell-Clement, Matt Wentzel, Obi Obembe, Sean Rider, Steven Rider, Tanner Bjorlie, T.J. Draeger.

Fargo South: Matt Stinar, Nate Duncan, Sam Breen, Tanner Olson

Grand Forks: Beau Simon

West Fargo: Adam Smestad, Cole Holien, Daniel Hulbert, Ethan Doll, Nick Huseby.

Advertisement
Advertisement
Advertisement