Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (March 3, 2010)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo, 58102
West Fargo Pioneer
(701) 241-5487 customer support
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

BOYS BASKETBALL

Tuesday, Feb. 23

Fargo South 70, West Fargo 56

Half: FS 33, WF 26.

Fargo South: T. Poss 15, Wawers 10, McGillis 8, Kazane 5, Shaw 15, Deng 4, Okland 7, Rutter 6.

Advertisement
Advertisement

West Fargo: Farkas 16, Flaten 5, Schwartz 2, Wolden 4, Ringdahl 7, Nelson 12, Schock 10.

Thursday, Feb. 25

West Fargo 51, Grand Forks Central 30

Half: WF 32, GFC 5

Grand Forks Central: Johnson 3, Jaeger 2, Bushaw 8, Yeager 7, Lajimodeire 7, Lofgren 3.

West Fargo: Farkas 12, Flaten 2, Hoy 1, Schwartz 3, Wolden 1, Ringdahl 5, Williams 8, Spieker 2 ,Nelson 8, Schock 9.

GIRLS BASKETBALL

Tuesday, Feb. 23

Fargo South 82, West Fargo 65

Half: FS 41, WF 24.

Fargo South: Roehrich 39, Burck 17, Koenig 2, Everson 4, Wellentin 8, Moffett 12.

West Fargo: Holland 16, Gustafson 2, Krogh 5, Baltezore 10, Becher 24, DeJong 2, Miller 6.

Thursday, Feb 25

West Fargo 83, Grand Forks Central 64

Half: WF 34, GFC 25.

West Fargo: Holland 27, Krogh 4, Baltezore 12, Voeller 6, Becher 14, Green 9, Nelson 2, Miller 9.

Grand Forks Central: Fee 12, Bacon 7, Johnson 18, Ca. Hammer 2, Farroh 22, Co. Hammer 3.

GIRLS HOCKEY

N.D. State Tournament

In Grand Forks

Thursday, Feb. 25

West Fargo 3, Williston 0

First period: 1, WF, Johnson (Lothspeich) 2:26. 2, WF, Johnson (unassisted) 4:30.

Second period: 3, WF, Johnson (unassisted) :59.

Third period: No scoring.

Saves: WF, Klug 1-2-2--5. W, McCaughtry 15-15-7-37.

Friday, Feb. 26

Semifinals

West Fargo 3, Grand Forks 1

First period -- 1. WF, Kaylee Lothspeich (Kacie Johnson) 13:49; 2. WF, Hayley Walsh (Paige Swanson) 15:31

Second period -- 3. WF, Kacie Johnson (Katlyn Springer, Lothspeich) :13

Third period -- 4. GF, Megan Campbell 11:09

Goalie saves -- WF: Andrea Klug 3-5-4 -- 12; GF: Ali Sondreal 10-5-7 -- 22

Saturday, Feb. 27

Championship

West Fargo 3, Fargo North 1

First period --1. FN, Jordan Brenneman (Robin Blevins) 6:03

Second period -- 2. WF, Kacie Johnson (Kaylee Lothspeich) :10; 3. WF, Tia Lopez (Katlyn Springer, Johnson) 5:59

Third period -- 4. Johnson (Katelyn Peterson) 16:12

Goalie saves --FN: Chelsey Sitzmann 9-7-8 -- 24; WF: Andrea Klug 5-1-5 -- 11

All-tournament

Forwards - Kacie Johnson, West Fargo; Amber Schaack, Jamestown; Maddy Gendreau, Bismarck; defense - Megan Campbell, Grand Forks; Carlie Stellrecht, Fargo South; goalie -- Chelsey Sitzmann, Fargo North; tournament MVP - Kacie Johnson, West Fargo

N.D. all-state

Grand Forks - Megan Campbell; Fargo North - Hayley Olmstead, Emily Dahl, Starr Garret, Chelsey Sitzmann; Bismarck - Maddy Gendreau, Megan Wald; West Fargo - Kacie Johnson, Kelsey Koss, Melanie Soop, Andrea Klug; Jamestown - Amber Schaack; Fargo South - Carlie Stellrecht; Williston - Kinsey McCaughtry

Outstanding senior athlete: Kelsey Kloos, West Fargo

Coach of the year: Pat Johnson, West Fargo

BOYS HOCKEY

N.D. State Tournament

In Grand Forks

Thursday, Feb. 25

Bismarck 5, West Fargo 2

First period: 1, WF, Jonasson (unassisted) 1:32.

Second period: 2, B, Oliver (Krueger, Gustafson) 6:25. 3, B, Krueger 8:52. 4, B, Winkels (Ky. Wolf, Krueger) 14:00.

Third period: 5, WF, Munyer (Jonasson). 6, B, Gustafson (Sorensen, Erickson) 11:27. 7, B, Ky. Wolf (Erickson, Ke. Wolf) 16:30.

Saves: WF, Holland 10-14-11-33. B, Dvorak 4-11-4-19.

Friday, Feb. 26

Consolation semifinals

West Fargo 4, Fargo South 3

First period -- 1. FS, Tyler Sorenson (Josh Hooey) 16:23

Second period -- 2. WF, Charlie Torrance (Derek Sand) 11:02; 3. WF, Dusty Jonasson (Conor Jonasson) 12:25; 4. FS, Josh Loken (Garret Brossart) 16:42

Third period -- 5. WF, Braden Schmid (Brandon Tendeland) 9:12; 6. FS, Hooey 10:17; 7. WF, Dusty Munyer (Jeremy Johnson, D. Jonasson) 16:46

Goalie saves -- WF: Cameron Holland 7-11-9 -- 27; FS: Scott Bucholz 10-7-5 -- 25

Saturday, Feb. 27

Fifth place

West Fargo 4, Grafton-Park River 3

First period -- 1. WF, Kyle Shoman (Jeremy Johnson, Derek Sand) 9:23; 2. WF, Dusty Jonasson (Nate Borchart, Conor Jonasson) 12:27

Second period -- 3. WF, D. Jonasson (Brandon Tendeland) 2:08; 4. WF, Dusty Munyer (Sand, D. Jonasson) 11:18; 5. GPR, Sam Tweten (Casey Moe); 6. GPR, Reilly Mathiason (Austin Campbell)

Third period -- 7. GPR, Ryan Callahan (Moe) 17:00

Goalie saves -- WF: Cameron Holland 10-13-16 -- 39; GPR: Dylan Offutt 5-11-6 -- 22

All-tournament

Forwards - Jordan Nelson, Williston; Calvin Krueger, Bismarck; Dusty Johasson, West Fargo; Brenden Gust, GF Central; Defensemen - Paul LaDue, GF Central; Dan Kovar, Bismarck Century; Danny Ray, GF Central; goalie - McCade Evanson, Williston; MVP - Jordan Nelson, Williston

N.D. all-state

Grafton - Sam Tweten; Fargo South - Peter Orson, Josh Hooey, Scott Buchholz; Red River - Jake LaDouceur, Casey Fugleberg; GF Central - Casey Purpur, Brenden Gust, Danny Ray, Paul LaDue, Seth Lang; West Fargo - Derek Sand; Williston - Jordan Nelson, Cote Dickerson, Alex Hanson; Mandan - Austin Riopelle; Dickinson - Cole Reisenauer; Bottineau - Seth Serhienko; Bismarck High - Jake Erickson; Bismarck Century - Dan Kovar; Minot - Darren Meddler

Senior athlete of the year - Jordan Nelson, Williston

BOYS SWIMMING & DIVING

East Region Tournament

In West Fargo

Saturday, Feb. 27

Team totals

1. West Fargo 395.5; 2. Fargo North 332; 3. Fargo South 267; 4. Grand Forks KnightRiders 148.5

Individual top-3 placers

200 medley relay -- 1. WF, Adam Smestad, Daniel Hulbert, Austin Keller, Jake Weible 1:40.53; 2. Fargo North, 1:43.62; 3. Fargo South, 1:44.22

200 freestyle -- 1. WF, Daniel Hulbert, 1:49.99; 2. WF, Adam Smestad, 1:51.42; 3. WF, Alan Repak, 1:55.04

200 IM -- 1. FN, Obi Obembe 2:05.52; 2. WF, Austin Keller, 2:08.68; 3. WF, Ethan Doll, 2:08.84

50 freestyle -- 1. GF, Isaac Loegering, 22.49; 2. FS, Jake Reopelle, 22.66; 3. WF, Jared Sykora, 22.88

1 mtr diving -- 1. WF, Kevin Roberts, 302.70; 2. WF, Ryder Neva, 291.00; 3. FN, Nick Nelson, 288.65

100 butterfly -- 1. WF, Jared Sykora, 55.03; 2. WF, Austin Keller, 55.69; 3. FS, Joey Rasmus, 57.69

100 freestyle -- 1. WF, Jake Weible, 48.75; 2. FS, Jake Reopelle, 49.83; 3. GF, Isaac Loegering, 50.01

500 freestyle -- 1. WF, Ethan Doll, 5:06.87; 2. FN, Matt Wenzel, 5:17.20; 3. FN, Steven Rider, 5:19.35

200 freestyle relay -- 1. FN, Elliot Radebaugh, TJ Draeger, Sean Rider, Obi Obembe, 1:31.82; 2. FS, 1:31.92; 3. WF, 1:35.92

100 backstroke -- 1. WF, Jake Weible, 56.23; 2. WF, Nick Huseby 59.19; 3. WF, Ryder Neva, 1:02.62

100 breaststroke -- 1. FN, Obi Obembe, 1:03.09; 2. FS, Tanner Olson, 1:05.19; 3. FN, Ben Heinle, 1:06.57

400 freestyle relay -- 1. WF, Adam Smestad, Jared Sykore, Daniel Hulbert, Jake Weible, 3:20.35; 2. FN, 3:37.15; 3. GF, 3:41.40

All-EDC

Fargo North - Obi Obembe, TJ Draeger, Sean Rider, Elliot Radebaugh, Matt Renzel; Fargo South - Sam Breen, Jake Reopelle, Joey Rasmus; Grand Forks - Isaac Loegering; West Fargo - Daniel Hulbert, Jake Weible, Ethan Doll, Jared Sykora, Adam Smestad, Kevin Roberts, Austin Keller, Ryder Neva, Nick Huseby, Alan Repak.

Senior Athlete of the Year: Jake Weible, West Fargo

Coach of the Year: Marsha Dahl, West Fargo; Dick Fisher, Fargo North

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness