Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (Oct. 13, 2010)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo, 58102
West Fargo Pioneer
(701) 241-5487 customer support
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

GIRLS GOLF

State Tournament

Oct. 4-5

At Jamestown Country Club

Team results: 1, Bismarck Century 338-336-674; 2, Minot 340-337-677; 3, Fargo Shanley 346-340-686; 4, Dickinson 353-358-711; 5, Fargo Davies 364-362-726; 6, Grand Forks Red River 378-366-744; 7, Jamestown 384-372-756; 8, West Fargo 391-381-772; 9, Fargo North 392-383-775; 10, Williston 394-388-782; 11, Fargo South 406-407-813; 12, Mandan 420-409-829; 13, Grand Forks Central 414-430-844.

Advertisement
Advertisement

Top 10 places: 1, Laura Kraft, Jamestown, 72-75-147; 2, Sarah Storandt, Shanley, 77-73-150; 3, Emma Kusick, Minot, 79-76-155; T4, Alexa Dvorak, Century, 79-81-160; T4, Danielle Foster, Minot, 79-81-160; T6, McKenzie McMillan, Century, 82-87-169; T6, Rachel Jahner, Dickinson, 83-86-169; 8, Jenna Wellenstein, Dickinson, 84-87-171; T9, Haley Thomas, Shanley, 87-86-173; T9, Adrianna Harris, Century, 88-85-173.

WF placers: 15, Ashley Bixby, West Fargo, 89-89-178; 33, Lexi Lennon, West Fargo, 100-91-191; T35, Lauren Johnson, West Fargo, 98-95-194; T56, Lexi Wasem, West Fargo, 104-105-209; T61, Brittany Rheault, West Fargo, 105-109-214; T69, Chelsey Buth, West Fargo, 116-111-227.

VOLLEYBALL

Tuesday, Oct. 5

Fargo Shanley def. West Fargo 25-16, 20-25, 18-25, 25-20, 15-12

Fargo Shanley (kills-blocks-aces): Kanwischer 2-0-1, Sinner 1-0-0, Rotunda 13-3-1, Weir 11-0-0, Sandy 11-0-2 (27 digs), Vetter 2-0-0, Carlson 11-1-0

West Fargo: Gustafson 7-1-0, Barta 5-4-2 (26 assists), Holland 15-0-1, Becher 12-0-0 (13 digs), Nelson 3-2-0, Schnepf 0-0-0, Hummel 3-0-3

Fargo Invitational

Friday, Oct. 8

(WF results only)

Pool A

Dickinson def. West Fargo 25-16, 25-10.

West Fargo def. St. Mary's 25-9, 25-10.

Cumulative statistics

WF: Holland 14-0-9, Becher 14-1-0, Gustafson 5-0-4 (14 assists), Barta 5-0-11 (25 assists, 15 digs), Schnepf 1-0-0 (11 digs), Hummel 3-1-0, Nelson 2-1-0, Woodbury 1-0-0.

Saturday, Oct. 9

Gold Division

GF Red River def. West Fargo 25-18, 25-21

Bismarck def. West Fargo 25-16, 19-25, 17-15

Seventh place

West Fargo def. Mandan 25-17, 25-15

Cumulative statistics

WF: Gustafson 11-1-0, Barta 14-0-0, Holland 21-0-2, Becher 15-0-4, Nelson 6-4-0, Hummel 4-0-2, Woodbury 0-0-1, Bruenjes 0-1-0.

BOYS SOCCER

Tuesday, Oct. 5

Fargo Shanley 2, West Fargo 1

First half: No scoring.

Second half: 1, S, Cam Hager, 45:00. 2, WF, Gaye (Kroke) 55:00. 3, S, Dancer (Cam Hager, Jordan) 56:00.

Saves: West Fargo: Schmid 3. Shanley: Glogoza 5.

Friday, Oct. 8

West Fargo 2, Fargo South 1

First half: 1, WF, Dillard (Dufault), 26:00. 2, FS, Gaye (Haugen), 34:00.

Second half: 3, WF, Kroke, 78:00 (pk).

Saves: FS, Bergseth 11. WF, Schmid 6.

FOOTBALL

Friday, Oct. 8

West Fargo 20, Fargo North 18

North 0 12 0 6-18

WF 7 6 7 0-20

WF--Pistorius 67 pass from Ruff (Ballweber kick)

FN--Bergeron 1 run (pass failed)

WF--Siverson 15 run (kick blocked)

FN--Connelly 5 pass from Bergeron (pass failed)

WF--Ruff 1 run (Ballweber kick)

FN--Saintal 34 pass from Bergeron (run failed)

Individual Statistics

Rushing: FN, Bergeron 21-81, Saintal 16-38, Garrett 1-2. WF, Ruff 14-55, Spacek 14-49, Siverson 9-36.

Passing: FN, Bergeron 9-18-0 117 yards, Garrett 1-1-0 18. WF, Ruff 8-17-0 140.

Receiving: FN, Saintal 2-41, Kosienski 2-35, Connelly 3-27, Bergeron 1-18, Garrett 2-14. WF, Pistorius 4-100, Schwartz 3-33, Neer 1-7.

GIRLS SWIMMING & DIVING

West Fargo Pentathlon

Saturday, Oct. 9

Team Score: Grand Forks Red River 264, Fargo North 226, West Fargo 212, Fargo South 107, Grand Forks Central 79, Shanley 41

50 freestyle: 1, Kojic, GFRR, 25.45. 2, Grabanski, GFRR, 25.93. 3, Dutt, WF, 26.26.

Diving: 1, Kankelfritz, FS, 358.60. 2, Eissinger, FS, 328.30. 3, Meyer, FN, 310.20.

100 butterfly: 1, Dutt, WF, 1:00.46. 2, Smith, FS, 1:02.20. 3, Grabanski, GFRR, 1:02.25.

100 freestyle: 1, Grabanski, GFRR, 55.12. 2, Church, GFC, 56.13. 3, Dutt, WF, 56.48.

100 backstroke: 1, Grabanski, GFRR, 1:03.08. 2, Skavlem, GFRR, 1:05.02. 3, Dutt, WF, 1:05.70.

100 breaststroke: 1, Roche, FS, 1:10.70. 2, Fisk, GFRR, 1:11.52. 3, Grabanski, GFRR, 1:11.90.

CROSS COUNTRY

EDC Meet

Saturday, Oct. 9

Boys

Team scores: Grand Forks Central 67, Grand Forks Red River 72, Shanley/Oak Grove 74, West Fargo 91, Fargo Davies 125, Fargo North 125, Devils Lake 213, Fargo South 268, Wahpeton 381, Valley City 425.

All-Conference

1, Mendee, GFRR, 16:20.55. 2, Shafer, GFC, 16:59.02. 3, Scheel, FD, 17:03.80. 4, Francois, GFRR, 17:07.84. 5, Peterson, WF, 17:09.21. 6, Bjertness, SOG, 17:14.95. 7, Shepard, FN, 17:18.09. 8, Fisher, GFC, 17:20.19. 9, Harlow, GFC, 17:20.71. 10, Naylor, S, 17:27.22.

11, Landman, FN, 17:35.04. 12, Albrecht, WF, 17:36.69. 13, Trevino, Dl, 17:37.58. 14, Radcliffe, South, 17:38.35. 15, Pederson, SOG, 17:39.97. 16, Norstog, FD, 17:40.70. 17, Alfonso, DL, 17:41.86. 18, T. Startz, SOG, 17:44.25. 19, Piper, GFRR, 17:45.54. 20, Leach, GFRR, 17:48.42.

Other WF finishers: 21, Baltezore, 17:49.39; 23, Johnson, 18:01.58; 30, Vasquez, 18:28.81; 32, Hahn, 18:31.21; 41, Schultz, 18:45.63; 47, Rosenau, 18:56.60; 54, Sauvageau, 19:10.77; 57, Pergande, 19:17.67; 60, Olson, 19:22.96; 61, Hennen, 19:29.00; 74, Farkas, 19:39.13; 81, Hillen, 19:50.92; 90, Gilliss, 20:08.52; 98, Spieker, 20:24.09; 103, Hillen, 20:37.38; 106, Schock, 20:44.77; 109, Lynn, 20:50.25; 119, Peterson, 21:2.10; 120, Lardy, 21:24.86; 123, Brown, 21:39.99; 134, Kroke, 22:12.22; 138, Cookman, 22:25.43; 143, Lepird, 22:45.00; 148, Fischer, 23.17.69.

Girls

Team scores: Fargo Davies 29, West Fargo 86, Fargo South 90, Shanley/Oak Grove 93, Valley City 138, Fargo North 148, Grand Forks Red River 199, Grand Forks Central 243, Devils Lake 297, Wahpeton 327.

All-Conference

1, Lachowitzer, FD, 14:43.90. 2, Jacobson, S, 15:00.09. 3, Bertsch, FD, 15:28.40. 4, Rosenau, WF, 15:34.50. 5, Bye, FD, 15:36.13. 6, Bostrum, FS, 15:38.93. 7, Backlune, S, 15:42.24. 8, Valenti, FS, 15:45.36. 9, Vetter, FD, 15:47.67. 10, Baltezore, WF, 15:50.14.

11, Zastoupil, FD, 16:02.61. 12, Swenson, FN, 16:04.80. 13, Berntson, VC, 16:06.25. 14, Conlin, South, 16:12.31. 15, Ley, VC, 16:12.81. 16, Johnson, FD, 16:18.56. 17, Grooters, WF, 16:19.13. 18, Lindsey, GFC, 16:20.51. 19, Bock, FD, 16:21.49. 20, Harmon, FN, 16:22.12.

Other WF finishers: 27, Milbrath, 16:45.43; 28, Dullum, 16:46.24; 34, Schroeder, 16:56.96; 39, Perry, 17:03.06; 45, Hermanson, 17:15.28. 46, Karnopp, 17:17.08; 62, Stoppler, 17:50.05; 68, Sauvageau, 18:02.70; 82, Parsons, 18:16.36; 93, Parr, 18:36.23; 150, Greer, 21:28.59.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness