Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (Oct. 27, 2010)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo,North Dakota 58102 http://www.westfargopioneer.com/sites/all/themes/westfargopioneer_theme/images/social_default_image.png
West Fargo Pioneer
(701) 241-5487 customer support
Scoreboard (Oct. 27, 2010)
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

CROSS COUNTRY

State Meet

Saturday, Oct. 23

In Jamestown

Girls

Team results: 1, Fargo Davies 70; 2, Bismarck 72; 3, Century 88; 4, Shanley 151; 5, Fargo North 173; 6, Fargo South 201; 7, West Fargo 211; 8, Dickinson 214; 9, Minot 266; 10, Valley City 285; 11, Grand Forks Red River 306; 12, Grand Forks Central 342; 13, Williston 359; 14, Jamestown 414; 15, Mandan 431; 16, Wahpeton 472; 17, Devils Lake 610; 18, Turtle Mountain 704.

Advertisement
Advertisement

Individual results: 1, Tarin Lachowitzer, Fargo Davies, 14:43.3; 2, Sarah Jacobson, Shanley, 15:01.8; 3, Alison Allmer, Jamestown, 15:09.1; 4, Jordan Jacob, Century, 15:13.8; 5, Katie Bye, Fargo Davies, 15:14.3; 6, Brecca Wahlund, Minot, 15:15.6; 7, Jessica Lindsay, Grand Forks Central, 15:16.9; 8, Whitney Schatz, Dickinson, 15:19.9; 9 Alana Fischer, Bismarck, 15:22.2; 10, Alex Backlund, Shanley, 15:28.3; 11, Brittany Brownotter, Bismarck, 15:34.9; 12, Alexis Zeis, Bismarck, 15:35.9; 13, Erin Valenti, Fargo South, 15:36.1; 14, Kayla Wald, Bismarck, 15:38.4; 15, Sydney Pladson, Fargo North, 15:40.2; 16, Jessica Rosenau, West Fargo, 15:43.1; 17, Carly Bertsch, Fargo Davies, 15:44.2; 18, Alicia Fettig, Century, 15:48.0; 19, Andrea Markwart, Century, 15:49.3; 20, Taylor Baumler, Shanley, 15:53.7. 21, Christine Baltezore, West Fargo, 15:54.8; 22, McKenna Vetter, Fargo Davies, 15:55.2; 23, Savannah Link, Century, 15:55.4; 24, Chelsea Boger, Century, 15:56.2; 25, Kelsey Zastoupil, Fargo Davies, 15:57.1; 26, Brooklyn Beehler, Bismarck, 15:57.4; 27, Nicole Stewart, Bismarck, 15:57.4; 28, Erin Wysocki, Grand Forks Red River, 15:58.0; 29, Cayli Slette, Williston, 15:58.3; 30, Taryn Love, Minot, 15:59.9; 31, Jackie Harmon, Fargo North, 16:04.0; 32, Samantha Swenson, Fargo North, 16:07.6; 33, Kayla Dostal, Fargo Davies, 16:12.2; 34, Erica Johnson, Fargo Davies, 16:14.3; 35, Frances Conlin, Fargo South, 16:15.3; 36, Kiara Bock, Fargo Davies, 16:16.5; 37, Paige Melin, Century, 16:17.7; 38, Rachel Wingenbach, Mandan, 16:18.2; 39, Sadie Rivard, Shanley, 16:19.5; 40, Katie Bostrom, Fargo South, 16:19.8.

Boys

Team results: 1, Bismarck 53; 2, Williston 84; 3, Grand Forks Central 107; 4, West Fargo 158; 5, Century 161; 6, Minot 169; 7, Grand Forks Red River 188; 8, Fargo North 200; 9, Shanley 218; 10, Dickinson 252; 11, Fargo Davies 299; 12, Mandan 397; 13, Devils Lake 426; 14, Fargo South 455; 15, Jamestown 499; 16, Turtle Mountain 507; 17, Valley City 665; 18, Wahpeton 715.

Individual results: 1, Jake Leingang, Bismarck, 16:03.3; 2, Levi Sether, Century, 16:28.6; 3, Francis Mendee, Grand Forks Red River, 16:42.4; 4, Austin Todd, Bismarck, 16:52.8; 5, Nate Peterson, West Fargo, 16:54.3; 6, Shane Harlow, Grand Forks Central, 17:06.1; 7, Brennan Goldade, Williston, 17:07.7; 8, Chris Chamberlin, Williston, 17:07.9; 9, Tom Fisher, Grand Forks Central, 17:07.9; 10, Nathan Donnelly, Williston, 17:10.1; 11, Branden Scheel, Fargo Davies, 17:13.1; 12, Sean Allen, Minot, 17:14.3; 13, Preston Lerew, Bismarck, 17:21.7; 14, Chad Zachmeier, Mandan, 17:22.0; 15, Waha Sem, Fargo North,17:22.2; 16, Karl Joyner, Minot, 17:22.2; 17, Brandon Berg, Bismarck, 17:22.9; 18, Cody Humann, Bismarck, 17:23.3; 19, Aaron Monson, Williston, 17:23.6; 20, Vladimir Kutka, Dickinson, 17:23.9; 21, Cataldo DiDonna, Century, 17:25.3; 22, Alex Huizenga, Bismarck, 17:27.3; 23, Paul Shafer, Grand Forks Central, 17:35.1; 24, Anjelo Shepherd, Fargo North,17:35.5; 25, Darin Baltezore, West Fargo, 17:36.5; 26, Ben Bjertness, Shanley, 17:37.2; 27, Cassidy Heid, Century, 17:38.8; 28, Habimana Francois, Grand Forks Red River, 17:40.5; 29, Tom Startz, Shanley, 17:44.4; 30, Jaden Radcliffe, Fargo South, 17:44.4; 31, Kyle Burke, Bismarck, 17:47.9; 32, Gabe Trevino, Devils Lake, 17:49.4; 33, Camron Roehl, Grand Forks Central, 17:51.6; 34 Tyler Pederson, Shanley, 17:52.0; 35, Royce Poitra, Turtle Mountain, 17:53.8; 36, Justin Gersewski, Grand Forks Central, 17:54.7; 37, Caleb Albertson, Minot, 17:55.7; 38, Austin Albrecht, West Fargo, 17:56.1; 39, Dan Bullinger, Bismarck, 17:56.7; 40, Caleb Shaffer, Williston, 17:59.0.

Girls Senior Athlete of the Year

Brecca Wahlund, Minot

Girls Coach of the Year

Julie Stavn, Bismarck Century

Boys Senior Athlete of the Year

Francis Mendee, Grand Forks Red River

Boys Coach of the Year

Clint Chamberlin, Williston

GIRLS SWIMMING

Tuesday, Oct. 19

West Fargo 135, Wahpeton 31

200 medley relay: 1, West Fargo A (Kranda, Wentz, Gunning, Olson), 2:03.06. 2, West Fargo B (Rios, Rortvedt, Johnson, Laufenberg), 2:14.25.

200 freestyle: 1, Dutt, WF, 2:04.74. 2, Johnson, WF, 2:18.97.

200 individual medley: 1, Kranda, WF, 2:28.69. 2, Reis, WF, 2:42.55.

50 freestyle: 1, Gunning, WF, 27.32. 2, Olson, WF, 27.43.

Diving: 1,

100 butterfly: 1, Peterson, WF, 1:07.69. 2, Neva, WF, 1:14.77.

100 freestyle: 1, Preston, WF, 1:02.12. 2, Braun, W, 1:04.14.

500 freestyle: 1, Rios, WF, 6:02.88. 2, Laufenberg, WF, 6:05.46.

200 freestyle relay: 1, West Fargo A (Wentz, Olson, Sand, Dutt), 1:48.48. 2, West Fargo B (Reis, Rortvedt, Johnson, Peterson), 1:54.73.

100 backstroke: 1, Olson, WF, 1:10.56. 2, Faul, WF, 1:12.10.

100 breaststroke: 1, Wentz, WF, 1:15.79. 2, Sand, WF, 1:21.66.

400 freestyle relay: 1, West Fargo A (Olson, Kranda, Gunning, Dutt), 3:56.27. 2, West Fargo B (Sand, Peterson, Rios, Reis), 4:18.37.

FOOTBALL

Wednesday, Oct. 20

West Fargo 42, Grand Forks Central 0

Central 0 0 0 0--0

West Fargo 14 14 14 0--42

WF--Spacek 2 run (Ballweber kick)

WF--Spacek 1 run (Ballweber kick)

WF--Spacek 55 run (Ballweber kick)

WF--Schwartz 23 pass from Ruff (Ballweber kick)

WF--Null 13 run (Ballweber kick)

WF--Schulz 4 run (Ballweber kick)

Individual Statistics

Rushing: GFC, Parks 16-104, Haug 12-23, Salquist 5-(minus-27). WF, Spacek 8-110, Null 9-58, Schulz 11-50, Bucholz 5-16, Ruff 2-13.

Passing: GFC, Salquist 10-27-1 66 yards. WF, Ruff 8-12-0 149, Bucholz 1-2-0 27.

Receiving: GFC, McWilliams 2-18, Satterfield 2-17, Mesteth 3-13, Devier 1-9, Smith 1-6. WF, Neer 4-71, Schwartz 2-43, Gunderson 1-27, Osmanski 1-18, Pistorius 1-17.

VOLLEYBALL

Tuesday, Oct. 19

West Fargo over Moorhead 20-25, 25-20, 25-18, 25-11

Moorhead (kills-blocks-aces): Olsen 7-0-1, Funk 0-0-0, Tietz 9-4-0, Gerber 0-0-0, Gilbertson 0-0-1 (42 digs), Falk 3-1-2, Ernst 0-0-0, Baldwin 0-2-0 (25 assists), Johnson 2-2-0, Holsen 6-2-1, Van Dyke 1-1-0, Ussatis 0-0-0.

West Fargo: Gustafson 13-1-0 (20 assists), Barta 18-2-2 (20 assists), Holland 11-1-0 (23 digs), Schnepf 0-0-0, Nelson 3-1-0, Hummel 1-1-2, K. Woodbury 2-0-2.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness