Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (Sept. 29, 2010)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo,North Dakota 58102 http://www.westfargopioneer.com/sites/all/themes/westfargopioneer_theme/images/social_default_image.png
West Fargo Pioneer
(701) 241-5487 customer support
Scoreboard (Sept. 29, 2010)
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

GIRLS SWIMMING & DIVING

West Fargo High Five Invite

Saturday, Sept. 25

Team scores: West Fargo 556½, Fargo North 513, Fargo South 445½, Fargo Shanley 145, Wahpeton 120

Advertisement
Advertisement

200 medley relay: 1, West Fargo (Kranda, Weisz, Gunning, Wentz) 1:58.89. 2, Fargo South 1:59.65. 3, Fargo North 2:00.00. 4, Wahpeton 2:15.11. 5, Fargo Shanley 2:15.67

200 freestyle: 1, FS, 2:04.52. 2, WF, Peterson 2:06.27. 3, WF, Olson 2:07.85. 4, FS, Reopelle 2:13.98. 5, FN, Bjorlie 2:14.42. 6, WF, Rortvedt 2:15.21

200 individual medley: 1, FN, El. Roche 2:19.41. 2, WF, Gunning 2:23.54. 3, FN, K. Astrup 2:33.03. 4, WF, Rios 2:33.82. 5, FS, Aberle 2:33.92. 6, FN, A. Astrup 2:36.37

50 freestyle: 1, WF, Dutt 25.87. 2, FN, Em. Roche 26.52. 3, FS, Schott 27.05. 4 (tie), FS, Hepper and WF, Kranda 27.25. 6, WF, Sand 27.44

Diving: 1, FS, Eissinger 348.35. 2, FN, Meyer 339.70. 3, FS, Kankelfritz 336.75. 4, Sh, Reinholz 306.90. 5, Sh, Anfinrud 289.10. 6, Sh, Ekman 280.75

100 butterfly: 1, FN, Em. Roche 1:02.43. 2, FN, Derby 1:05.58. 3, WF, Peterson 1:06.56. 4, WF, Olson 1:07.67. 5, FN, Bjorlie 1:09.91. 6, Sh, Winge 1:10.30

100 freestyle: 1, WF, Dutt 56.69. 2, WF, Gunning 58.42. 3, WF, Olson 58.76. 4, WF, Weisz 1:01.03. 5, FN, Darrah 1:01.37. 6, FS, Davis 1:01.88

500 freestyle: 1, FS, Smith 5:34.59. 2, WF, Kranda 5:39.37. 3, WF, Wentz 5:43.44. 4, FN, LeDoux 5:46.00. 5, FS, Aberle 6:04.14. 6, WF, Laufenberg 6:09.40.

200 freestyle relay: 1, West Fargo (Aly. Olson, Ale. Olson, Sand, Dutt) 1:46.15. 2, Fargo South 1:49.81. 3, Fargo North 1:49.82. 4, Wahpeton 2:03.77

100 backstroke: 1, FN, Derby 1:06.55. 2, FN, K. Astrup 1:08.19. 3, FS, Hepper 1:09.37. 4, WF, Rios 1:09.55. 5, FN, Hoff 1:09.91. 6, WF, Johnson 1:11.08.

100 breaststroke: 1, FN. El. Roche 1:12.73. 2, FS, Schott 1:15.05. 3, WF, Wentz 1:14.35. 4, FN, LeDoux 1:16.51. 5, Sh, Winge 1:17.62. 6, FS, Koehn 1:17.70

400 freestyle relay: 1, West Fargo (Aly. Olson, Wentz, Gunning, Dutt) 3:52.98. 2, Fargo North 4:00.51. 3, Fargo South 4:22.51

FOOTBALL

Friday, Sept. 24

West Fargo 27, GF Red River 7

GFRR 7 0 0 0- 7

WF 0 6 8 13-27

GFRR-Lillemoen 14 pass from Hanson (Moser kick)

WF-Siverson 32 pass from Ruff (kick failed)

WF-Siverson 25 run (Neer pass from Ruff)

WF-Ruff 1 run (kick failed)

WF-Null 20 run (Repak kick)

Individual Statistics

Rushing: GFRR, Marek 2-17, Johnstone 3-15, Ferry 5-14. WF, Siverson 13-63, Spacek 8-32, Null 2-24.

Passing: GFRR, Hanson 6-17-4 72 yards, Steen 4-9-1 28. WF, Ruff 18-39-2 291.

Receiving: GFRR, Lillemoen 3-32, Berg 2-28. WF, Schwartz 6-125, Neer 7-110.

VOLLEYBALL

Thursday, Sept. 23

West Fargo over GF Red River 25-23, 18-25, 25-19, 25-18

West Fargo (kills-blocks-aces): Gustafson 10-0-2, Barta 10-1-0 (20 assists), Holland 13-1-7, Becher 15-1-1 (16 digs), Schnepf 0-0-2, Nelson 0-2-0, Hummel 1-0-5.

GFRR: Steffen 13-0-0 (16 digs), Asche 11-0-0, Strand 0-1-0, Ronkowski 0-1-4, Christian 0-0-0 (19 assists), Bommersback 0-0-1.

Saturday, Sept. 25

West Fargo over Valley City 25-18, 25-17, 25-14

West Fargo (kills-blocks-aces): Gustafson 5-2-2, Barta 0-0-3 (13 assists, 10 digs), Holland 9-0-1, Becher 6-0-4, Schnepf 1-0-0, Nelson 2-0-0, Hummel 0-1-2, Bruenjes 0-0-1, Klug 0-0-1, Woodbury 0-0-3.

Valley City: Jacob 5-0-2, Olstad 3-0-0, Schweitzer 2-1-0, Hoover 1-0-0, Enstad 0-0-4 (11 digs), Johnson 0-0-1 (9 assists).

BOYS TENNIS

East Region Tournament

In Grand Forks

Sept. 23-25

Team tournament

State-qualifying

Fargo North 3, West Fargo 2

Singles: 1. David Russell, FN, over Kyle Roberts 6-0, 6-1; 2. Andy Ficek, FN, over Brady Ballweber 6-3, 6-2; 3. Sawyer Dahl, FN, over Walker Degerness 6-0, 6-4

Doubles: 1. Ben Ballweber-Tom Meyer, WF, over Cameron Johnson-Collin Boetel 6-2, 5-7, 7-5; 2. Kevin Roberts-Jordan Degerness, WF, over Mike Feickert-Austin Swecker 5-7, 7-6 (1), 6-2

Individual Tournament

Singles

Championship

Parker Lawley, South, over Joseph Lee, RR, 6-2, 6-2

Third place

Ryan Hoverson, RR, over Erik Johnson, RR, default

Semifinals

Lawley, South, over Hoverson, RR, 6-3, 6-3; Lee, RR, over Johnson, RR, 6-2, 2-6, 7-5

Consolation state-qualifying

Eric Moe, South, over Austin Swecker, FN, 6-0, 6-0; Bryan Tykwinski, VC, over Sawyer Dahl, FN, 6-3, 2-6, 7-5; Carson Miller, Wahp, over Logan Tretter, South, 6-0, 6-1; Justin Beach, Davies, over Kevin Roberts, WF, 6-0, 6-0

Consolation semifinals

Moe, South, over Tykwinski, VC, 6-2, 6-0; Beach, Davies, over Miller, Wahp, 6-3, 6-2

Fifth place

Moe, South, over Beach, Davies, 6-0, 6-1

Seventh place

Tykwinski, VC, over Miller, Wahp

Doubles

Championship

Joey Anderson-Greg Wischer, RR, over Jared Vigen-Andre Caoili, RR, 6-2, 6-4

Third place

David Russell-Andy Ficek, FN, over Nick Moe-John Simonson, GFC, 6-4, 6-3

Semifinals

Anderson-Wischer, RR, over Moe-Simonson, GFC, 6-3, 6-3; Vigen-Caoili, RR, over Russell-Ficek, FN, 6-2, 6-2

Consolation state-qualifying

Jay Hanson-Michael Gehrtz, Shan, over Avi Rajender-Abhi Vaidya, South, 6-3, 3-6, 7-5; Ben Ballweber-Brady Ballweber, WF, over Josh Stenhjem-Brandon Nelson, Davies, 6-0, 6-2; Leo O'Day-Seth Hochstatter, South, over Dane Poppe-Sean Thompson, Davies, 6-1, 6-1; Cory Zimmerman-Jared Sorlien, GFC, over Collin Boetel-Cameron Johnson, North, 6-1, 6-4

Consolation semifinals

Ballweber-Ballweber, WF, over Hanson-Gehrtz, Shan, 6-3, 6-4; O'Day-Hochstatter, South, over Zimmerman-Sorlien, GFC, 6-2, 6-2

Fifth place

Ballweber-Ballweber, WF, over O'Day-Hochstatter, South, 1-6, 6-3, 6-4

Seventh place

Zimmerman-Sorlien, GFC, over Hanson-Gehrtz, Shan, 7-5, 6-4

GIRLS GOLF

Monday, Sept. 20

At Fargo Country Club

Team scores: 1, Fargo Shanley 318. 2, Fargo Davies 362. 3, Grand Forks Red River 372. 4, Fargo North 377. 5, West Fargo 390. 6, Grand Forks Central 397. 7, Fargo South 413. 8, Devils Lake 419. 9, Wahpeton 435. 10, Valley City 437.

WF individual scores: T-6, Ashley Bixby 88. 22, Lexi Lennon 97. T-31, Lexie Wasem 102. T-34, Brittany Rheault 103. T-38, Lauren Johnson 107. T-47, Chelsey Buth 117.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness