Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Auto Racing (June 13, 2012)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo, 58102
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

AUTO RACING

Saturday, June 2

Red River Valley Speedway

Super Stock

Heat 1: 1, Jeff Hapala, West Fargo. 2, Todd Carter, Lisbon, N.D. 3, Tom Wilson, Glyndon, Minn.

Advertisement
Advertisement

Heat 2: 1, Brain Bernotas, Colfax, N.D. 2, Dave Shipley, Fargo. 3, Brennan Borg, Fargo.

Feature: 1, Shipley. 2, Carter. 3, Bernotas. 4, Wilson. 5, Lance Schilling, Park Rapids, Minn.

B Modifieds

Heat 1: 1, Cory Wheeler, Casselton, N.D. 2, Gannon Miller, Cummings, N.D. 3, Jamie Winterquist, Grandin, N.D.

Heat 2: 1, Jason Lamb, Lisbon, N.D. 2, Darin Smith, West Fargo. 3, Steve Pavlicek, Casselton, N.D.

Heat 3: 1, Tyler Peterson, Hickson, N.D. 2, Scott Jacobson, Fargo. 3, Jarrett Carter, Lisbon, N.D.

Feature: 1, Arneson. 2, Peterson. 3, Carter. 4, Lamb. 5, Erik Pratschner, Fargo.

A Modifieds

Heat 1: 1, Corky Thomas, Fargo. 2, Jason Strand, Portland, N.D. 3, Denver Nickeson, Veblen, S.D.

Heat 2: 1, Ty Hanten, West Fargo. 2, Austin Arneson, Fargo. 3, Jon Bachmeier, Fargo.

Feature: 1, Arneson. 2, Bryce Borgen, Perley, Minn. 3, Bachmeier. 4, Hanten. 5, Thomas.

Late Models

Heat 1: 1, Troy Schill, Grand Forks. 2, Joey Pederson, East Grand Forks, Minn. 3, Mike Balcaen, Winnipeg, Man.

Heat 2: 1, Bill Mooney, Selkirk, Man. 2, Mitch Johnson, Hickson, N.D. 3, Dusty Peterson, Fargo.

Heat 3: 1, Matt Aukland, Fargo. 2, Tom Thompson, Brainerd, Minn. 3, Paul Mueller, Bismarck.

Feature: 1, Aukland. 2, Pederson. 3, Balcaen. 4, Johnson. 5, Mooney.

Saturday, June 9

Red River Valley Speedway

In West Fargo

Pure Stocks

Heat 1: 1, Dan Dowling, West Fargo. 2, Kelly Jacobson, Fargo. 3, Brad Orvedal, Fargo.

Heat 2: 1, Jesse Skalicky, Fargo. 2, Tim Shiek, Fargo. 3, Daniel Beckman, Mahnomen, Minn.

Feature: 1, Shiek. 2, Torey Fischer, West Fargo. 3, Dowling. 4, Jacobson. 5, Beckman.

Super Stocks

Heat 1: 1, Todd Carter, Lisbon, N.D. 2, Brian Bernotas, Colfax, N.D. 3, Jerome Guyot, Fannystele, Man.

Heat 2: 1, Terry Dale, Portland, N.D. 2, Levi Babcock, Fargo. 3, Lance Schilling, Park Rapids, Minn.

Feature: 1, Carter. 2, Bernotas. 3, Dale. 4, Jeff Hapala, West Fargo. 5, Brennan Borg, Fargo.

B Modifieds

Heat 1, Bobby Eckerdt, Grand Forks. 2, Cory Wheeler, Casselton, N.D. 3, Tyler Peterson, Hickson, N.D.

Heat 2: 1, Casey Arneson, Fargo. 2, Jason Lamb, Lisbon, N.D. 3, Jarrett Carter, Lisbon, N.D.

Feature: 1, Wheeler. 2, Peterson. 3, Arneson. 4, Carter. 5, Darin Smith, West Fargo.

A Modifieds

Heat 1: 1, Dale Kraling, Mayville, N.D. 2, Jon Bachmeier, Fargo. 3, Corky Thomas, Fargo.

Heat 2: 1, Alex Engelstad, Beltrami, Minn. 2, Austin Arneson, Fargo. 3, Jason Strand, Portland, N.D.

Feature: 1, Strand. 2, Kraling. 3, Bachmeier. 4, Bryce Borgen, Perley, Minn. 5, Engelstad.

Sprints

Heat 1: 1, Jordan Graham, Grand Forks. 2, Brenden Wilde, Thief River Falls, Minn. 3, Lou Kennedy Jr., Winnipeg, Man.

Heat 2: 1, Austin Pierce, Grand Forks. 2, Wade Nygaard, Grand Forks. 3, Chris Shirek, Thompson, N.D.

Heat 3: 1, Chris Ranten, East Grand Forks, Minn. 2, Casey Mack, East Grand Forks, Minn. 3, Thomas Kennedy, Winnipeg, Man.

Feature: 1, Kennedy Jr. 2, Ranten. 3, Graham. 4, Shirek. 5, Pierce.

Advertisement
Advertisement
Advertisement