Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Racing Results (July 28-29)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo, 58102
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

Wednesday, July 28 - RRVS

Street stocks

Heat 1: 1, James Tandeski, West Fargo. 2, Clare Miller, Enderlin, N.D. 3, Randy Kollman, Carrington, N.D.

Advertisement
Advertisement

Heat 2: 1, Joe Potter, East Grand Forks, Minn. 2, Jim Geringer, Harwood, N.D. 3, Chris Ritter, Barnesville, Minn.

Feature: 1, Schulz. 2, Miller. 3, Ritter. 4, Randy Kollman. 5, Rusty Kollman, Sykeston, N.D.

Super stocks

Heat 1: 1, Ty Hanten, West Fargo. 2, Tim Veralrud, Horace, N.D. 3, Jamie Schulz, Harwood, N.D.

Heat 2: 1, Todd Carter, Lisbon, N.D. 2, Brian Bernotas, Dwight, N.D. 3, Tony Provinzino, Comstock, Minn.

Heat 3: 1, Terry Dale, Portland, N.D. 2, Jim Urseth, Lake Shore, Minn. 3, Dusty Peterson, Fargo.

Heat 4: 1, Scott Jacobson, Fargo. 2, Dave Shipley, West Fargo. 3, Bill Wadeson, Alice, N.D.

Feature: 1, Carter. 2, Bernotas. 3, Tammen. 4, Shipley. 5, Hanten.

USMTS

Heat 1: 1, Zack VanderBeek, New Sharon, Iowa. 2, Kelly Shryock, Fertile, Iowa. 3, Ryan Gustin, Marshalltown, Iowa.

Heat 2: 1, Mike Hansen, Alton, Iowa. 2, Curt Myers, Cameron, Wis. 3, Mike Steensma, Luverne, Minn.

Heat 3: 1, Ryan Ruter, Kanawha, Iowa. 2, Blake Jegtvig, Hawley, Minn. 3, Mike Greseth, Harwood, N.D.

Heat 4: 1, Kenny Schrader, Concord, N.C. 2, Corey Dripps, Waterloo, Iowa. 3, Jim Mathieson, Sioux City, Iowa. 4, Kenny Wallace, Concord, N.C.

B feature 1: 1, Wallace. 2, Corky Thomas, Fargo. 3, Greseth.

B feature 2: 1, Jon Tesch, Watertown, S.D. 2, Steensma. 3, Chase Junghans, Manhattan, Kansas.

Feature: 1, Schrader. 2, Gustin. 3, Ruter. 4, Shryock. 5, Tesch. 8, Wallace.

Thursday, July 29 - RRVS

Legends

Heat 1: 1, Ivan Sailer, West Fargo. 2, Paul Morman, Wishek, N.D. 3, Chad Sogge, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Robert Schatz, Ipswich, S.D. 2, Steve Pankowski, Minot, N.D. 3, Trent Gartner, Menoken, N.D.

Heat 3: 1, Donovan Weist, Wishek, N.D. 2, Jordan Huettl, Minot, N.D. 3, John Huettl, Minot, N.D.

Feature: 1, Tim Brockhouse. 2, Pankowski. 3, Sogge. 4, Weist. 5, Jordan Huettl.

B-Modifieds

Heat 1: 1, Corky Thomas, Fargo. 2, Tim Berg, Grand Forks, N.D. 3, Charles Jensen, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Ryan Mikkelson, Jamestown, N.D. 2, Bryce Borgen, Perley, Minn. 3, Ryan Stall.

Heat 3: 1, Tyler Hall, Fertile, Minn. 2, Levi Arneson, Fargo. 3, Brian Krog, Fergus Falls, Minn.

Feature: 1, Thomas. 2, Mikkelson. 3, Levi Arneson. 4, Rich Pavlicek, Casselton, N.D. 5, Cale Arneson, Fargo.

All Star sprints

Time trials (top 15): 1, Tony Stewart 14:367. 2, David Gravel 14.414. 3, Miranda Throckmorton 14.600. 4, Tim Kaeding 14.659. 5, Tyler Walker 14.668. 6, Mitch Mack 14.690. 7, Tim Shaffer 14,734. 8, Bill Rose 14.802. 9, Brandon Wimmer 14.812. 10, Lou Kennedy 14.820. 11, Chris Shirek 14.821. 12, Donny Schatz 14.864. 13, Casey Mack 14.886. 14, Mark Dobmeier 14.936. 15, Bob Martin 14.998.

Heat 1: 1, Stewart. 2, Shaffer. 3, L. Kennedy.

Heat 2: 1, Dobmeier. 2, Tom Kennedy. 3, Walker.

Heat 3: 1, Schatz. 2, Wimmer. 3, Shane Roemeling.

Dash: 1, Rose. 2, Shaffer. 3, Gravel. 4, Walker. 5, Greg Wilson.

Feature: 1, Schatz. 2, Shaffer. 3, Kaeding. 4, Wilson. 5, Wimmer.

Advertisement
Advertisement
Advertisement