Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (March 30, 2011)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo, 58102
West Fargo Pioneer
(701) 241-5487 customer support
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

TRACK & FIELD

Friday, March 25

Class A State Indoor Championship

Boys team scores

1, Bismarck 171. 2, Century 77. 3, West Fargo 76.50. 4, Grand Forks Central 55. 5, Grand Forks Red River 48.50. 6, Fargo North 32. 7, Dickinson 31. 8, Fargo South 24.50. 9, St. Mary's Central 16. 10, Mandan 15.50. 11, Minot 13. 12, Fargo Shanley 6. 13, Wahpeton 5. 14 (tie), Devils Lake; Fargo Davies 4. 16, Valley City 3. 17, Jamestown 2. 18, Turtle Mountain 1.

Advertisement
Advertisement

Individual placers

60: 1, Welk, STMA, 7.03. 2, Siverson, WF, 7.23. 3, Lee, Shan, 7.24. 4, Mann, Bis, 7.25. 5, Liggins, Bis, 7.27.

200: 1, Mann, Bis, 23.16. 2, Ford, GFC, 23.31. 3, Welk, STMA, 23.40. 4, Siverson, WF, 23.57. 5, Neumiller, Bis, 23.73.

400: 1, Neumiller, Bis, 52.20. 2, Tardif, Bis, 52.67. 3, Wiseman, Cent, 53.67. 4, Medhaug, Wahp, 53.47. 5, Coyle, MHS, 53.70.

800: 1, Sem, FN, 2:05.77. 2, Selbel, Bis, 2:06.40. 3, Humann, Bis, 2:06.99. 4, Porter, DHS, 2:07.38. 5, Landman, FN, 2:08.77.

1 mile: 1, Leingang, Bis, 4:31.74. 2, Shafer, GFC, 4:37.83. 3, Rohrich, Bis, 4:38.19. 4, Todd, Bis, 4:41.08. 5, Kutka, DHS, 4:45.66.

2 mile: 1, Kashur, Bis, 10:06.63. 2, Mendee, GFRR, 10:18.63. 3, Baltezore, WF, 10:25.29. 4, Didonna, Cent, 10:26.98. 5, Lerew, Bis, 10:28.19.

60 hurdles: 1, Bvers, GFRR, 8:61. 2, Leutz, Cent, 8.80. 3, Neumiller, Bis, 8.80. 4, Larson, FSB, 8.81. 5, Nelson, Min,8.86.

200 relay: 1, WF 'A' (Hillen, Spacek, Siverson, Schulz), 1:35.64. 2, Bis 'A' (Mann, Axvig, Tardif, McCormick), 1:35.71. 3, FN 'A' (Nyanfor, Simonson, Watson, Sem), 1:37.37. 4, GFC 'A' (Ford, Adams, Parks, Brooks), 1:38.88. 5, GFRR 'A' (Burkholder, Ferry, Bothun, Glennen), 1:39.09.

400 relay: 1, WF 'A' (Hillen, Kroke, Siverson, Clark), 3:38.99. 2, Bis 'A' (Schon, Rohrich, Walth, McCormick), 3:40.95. 3, FN 'A' (Sem, Simonson, Thompson, Landman), 3:41.58. 4, GFC 'A' (Shafer, Ford, Gerzewski, Satterfield), 3:43.84. 5, GFRR 'A' (Bothum, Ferry, Plutowski, Glennen), 3:44.56.

800 relay: 1, WF 'A' (Kroke, Peterson, Schulz, Hanson), 8:42.89. 2, GFRR 'A' (Mendee, Piper, Leach, Francois), 8:587.80. 3, Cent 'A' (Nicklos, Kelly, Leier, Clendreau), 9:03.00. 4, Bis 'A' (Hintz, Burke, Barnes, Berg), 9:04.39. 5, Minot 'A' (Allen, Buchholz, Berg, Hodenfield), 9:09.68.

High jump: 1, Kautz, Bis, 6-02. 2, Bishoff, WF, 6-0. 3, Belting, Cent, 5-10. 4 (tie), Dewald, Schirado, Bis, 5-10.

Long jump: 1, Schirado, Bis, 21-02.50. 2, Neumiller, Bis, 20-08.75. 3, Gunderson, WF, 20-0. 4, Adams, GFC, 19-09.75. 5, Satterfield, GFC, 19-07.75.

Triple jump: 1, Satterfield, GFC, 42-07. 2, Schirado, Bis, 41-06.50. 3, Shafer, GFC, 41-02.00. 4, Marek, GFRR, 40-03.50. 5, Wiseman, Cent, 39-11.75.

Shot put: 1, Dvorak, DHS, 50-00.50. 2, Schwarzkopf, Cent, 48-08.00. 3, Kepler, South, 48.01.00. 4, Perez, Cent, 47-04.00. 5, Keck, DHS, 46.04.00.

Pole vault: 1, Larson, South, 15-02. 2, Koppy, MHS, 14-0. 3, Ouradnik, Cent, 12-0. 4, Ripplinger, Cent, 12-0. 5, Zinke, Bis, 12-0.

Girls team scores

1, Bismarck Century 83. 2, Grand Forks Red River 74. 3, West Fargo 68. 4, Bismarck 57.5. 5, Fargo North 49.5. 6, Minot 45. 7, Mandan 42. 8, Fargo South 37. 9, Dickinson 31. 10, Fargo Shanley 26. 11, Grand Forks Central 19. 12, Bismarck St. Mary's 18. 13, Fargo Davies 13. 14, Jamestown 9. 15, Valley City 7. 16, Devils Lake 6.

Individual placers

60: 1, Conlin, South, 8.08. 2, Shabb, GFRR, 8.17. 3, Steffen, GFRR, 8.17. 4, Milbrath, Min, 8.19. 5, Johnson, Shanley, 8.22.

200: 1, Levin, WF, 26.17. 2, Milbrath, Min, 26.44. 3, Conlin, South, 26.85. 4, Shabb, GFRR, 26.92. 5, Willson, VC, 27.96.

400: 1, Nyanfor, FN, 1:01.72. 2, Herauf, DHS, 1:02.50. 3, Link, BC, 1:02.79. 4, VanderVorste, Min, 1:03.12. 5, Wysocki, GFRR, 1:03.12.

800: 1, Lindsay, GFC, 2:23.60. 2, Fontenot, Bism, 2:26.76. 3, Bostrom, South, 2:27.72. 4, Valenti, South, 2:28.69. 5, Allmer, J, 2:32.19.

Mile: 1, Fischer, STMA, 5:33.74. 2, Brownotter, Bism, 5:34.79. 3, Bostrom, South, 5:39.16. 4, Allmer, J, 5:40.16. 5, Fettig, BC, 5:41.31.

2 mile: 1, Wahlund, Min, 11:11.61. 2, Fischer, STMA, 12:05.37. 3, Backlund, Shanley, 12:09.01. 4, Lachowitzer, Davies, 12:09.57. 5, Beehler, Bism, 12:17.52.

60 hurdles: 1, Herauf, D, 9.59. 2, Peterson, MHS, 9.77. 3, Gustafson, WF, 9.88. 4, Delzer, BC, 10.06. 5, Bowers, MHS, 10.29.

800 relay: 1, GFRR (Steffen, Wysocki, Todhunter, Shabb) 1:50.76. 2, Minot (Cannon, Bryant, Vetter, Milbrath) 1:52.72. 3, Dickinson (Herauf, Sickler, Kessel, Lentz) 1:52.77. 4, Shanley (Day, Jordan, Johnson, Adah) 1:53.34. 5, North (Nyanfor, Garrett, Berg, Simonson) 1:54.89.

1,600 relay: 1, GFRR (Todhunter, Wysocki, Ferry, Shabb) 4:13.59. 2, BC (Ely, Link, Lynch, Steinwand) 4:14.36. 3, Mandan (Miller, Peterson, Defoe, Bowers) 4:25.22. 4, WF (Metcalf, Karnopp, Levin, Mears) 4:26.73. 5, Shanley (Jordan, Johnson, Adah, Triller) 4:28.68.

3,200 relay: 1, BC (Steinwand, Lynch, Welch, Boger) 10:15.34. 2, WF (Baltezore, Rosenau, Karnopp, Grooters) 10:16.59. 3, FN (E. Roche, A. Roche, Pladson, E. Roche) 10:21.32. 4, Minot (Huether, Ziegler, Mourn, Wahlund) 10:24.27. 5, Davies (Zastoupil, Bye, Haltevolt, Lachowitzer) 10:33.70.

High jump: 1, Larson, FN, 5-7. 2, Larson, BC, 5-0. 3, Hruby, Bism, 4-10. 4, Gustafson, WF, 4-10. 5 (tie), Herman, BC; Hahn, BC; Conneran, GFRR, 4-10.

Pole vault: 1, Zeitvogel, GFRR, 10-0. 2, Stenslie, MHS, 8-6. 3, Breuer, MHS, 8-0. 4, Simonson, FN, 8-0. 5, Berg, FN, 8-0.

Long jump: 1, Steffen, GFRR, 16-9. 2, Reiner, Bism, 16-4. 3, Bruenjes, WF, 16-3 ¾. 4, Jeske, BC, 16-2. 5, Milbrath, Min, 16-1 ½.

Triple jump: 1, Bruenjes, WF, 35-10 ¾. 2, Bakken, GFRR, 32-10 ½. 3, Gustafson, WF, 32-9 ¾. 4, Jeske, BC, 32-8 ¾. 5, Freidt, Bism, 32-2 ¼.

Shot put: 1, Smith, BC, 40-2. 2, Reeves, WF, 39-5 ¼. 3, Simpson, GFC, 38-2 ¾. 4, Weigel, Bism, 37-8. 5, Lopez, FN, 37-1.

Advertisement
Advertisement
Advertisement