Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (Nov. 23, 2011)

Email Sign up for Breaking News Alerts
Packers Fargo, 58102
West Fargo Pioneer
(701) 241-5487 customer support
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

VOLLEYBALL

State Tournament

At the FargoDome

Thursday, Nov. 17

Quarterfinals

Bismarck Century def. West Fargo

Advertisement
Advertisement

25-27, 25-20, 20-25, 25-17, 15-12

BC (kills-blocks-aces): Reamann 1-0-0, Glatt 15-2-3, Bohrer 3-1-0, Jacobs 23-1-2, Ely 3-1-1 (47 assists), Larson 12-4-0, Bulawa 1-0-0

WF: Klug 0-0-1 (21 assists), Bruenjes 7-4-0, Schnepf 0-0-2, Hummel 11-2-0, Suppa 16-2-0, Levin 6-0-0, Albert 2-1-1, Gustafson 0-1-0, Barta 10-2-1, Miller 0-0-0 (15 assists).

Friday, Nov. 18

Consolation semifinals

West Fargo def. Bismarck

20-25, 25-18, 25-13, 25-15

WF (kills-blocks-aces): Andrea Klug 0-0-0 (22 assists), Katie Woodbury 1-0-1, Christina Bruenjes 6-2-0, Hannah Schnepf 0-0-1, Rachel Hummel 8-5-0, Courtney Suppa 9-0-0, Amanda Levin 11-6-0, Rachelle Albert 1-2-3, Allison Barta 15-0-2 (20 digs), Hayley Miller 0-0-1.

B: Ashlee Hilzendeger 7-1-0, Rachel Eckroth 1-0-0, Alek Haugen 3-0-0, McKenzie Kiefer 4-2-1 (17 assists), Natalle Todd 3-3-0, Naomi Rust 5-3-0, Briana Bergrud 0-2-0, Karli Sanders 0-0-0 (21 digs).

Saturday, Nov. 19

Consolation championship

West Fargo def. Dickinson

25-16, 25-20, 22-25, 23-25, 15-10

D (kills-blocks-service aces): Morgan 1-0-1, Grosulak 0-0-2, Grove 5-0-0, Cooper 2-3-0, Deibert 7-0-1, Moody 7-2-3 (32 assists), Beaudoin 17-4-0, Sipma 1-0-0 (30 digs), Schroeder 5-0-0.

WF: Klug 1-0-0 (23 assists), Bruenjes 7-1-0, Schnepf 0-0-1 (22 digs), Hummel 10-1-0, Suppa 11-1-0, Levin 10-3-0, Albert 2-0-0, Gustafson 1-0-0, Barta 14-3-1, Miller 2-0-3 (23 assists).

All-Tournament Team

Ashlee Hilzendeger, Bismarck; Leslie Beaudoin, Dickinson; Allison Barta, West Fargo; Rachel Hummel, West Fargo; Alivia Fraase, Fargo Shanley; Ashley Vetter, Fargo Shanley;

Keli Johnson, Fargo North; Kira Larson, Fargo North; Hannah Larson, Bismarck Century; Lexi Ely, Bismarck Century; Kelsey T. Glatt, Bismarck Century; Alexis Jacobs, Bismarck Century; Annika Strand, Grand Forks Red River; Cassidy Bush, Grand Forks Red River; Hadley Steffen, Grand Forks Red River; Shelby Bommersbach, Grand Forks Red River.

All-State first team

Allison Barta, West Fargo; Leslie Beaudoin, Dickinson; Madison Deibert, Dickinson; Kelsey T. Glatt, Bismarck Century; Alek Haugen, Bismarck; Alexis Jacobs, Bismarck Century; Keli Johnson, Fargo North; Kira Larson, Fargo North; McKayla Orr, Jamestown; Hadley Steffen, Grand Forks Red River; Annika Strand, Grand Forks Red River; Ashley Vetter, Fargo Shanley.

All-State second team

Shelby Bommersbach, Grand Forks Red River; Lexi Ely, Bismarck Century; Alivia Fraase, Fargo Shanley; Holly Johnson, Minot; Casey Reamann, Bismarck Century; Paige Weston, Fargo Davies.

Class A Coach of the Year

Carolyn Olson, Grand Forks Red River.

Class A Senior Athlete of the Year

Keli Johnson, Fargo North.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness