Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (Oct. 26, 2011)

Email News Alerts

VOLLEYBALL

Tuesday, Oct. 18

West Fargo def. Fargo South 25-5, 25-9, 25-14

FS (kills-blocks-aces): Kautzman 1-0-0, Elness 2-0-0, Klus 4-0-0, Foss 4-0-0, McConn 1-0-0, Stoup 1-0-0 (10 assists). Skrover 0-0-0 (8 digs), Hochhalter 0-0-0 (8 digs).

Advertisement
Advertisement

WF: Barta 3-1-1 (9 digs), Miller 0-0-4, Klug 0-0-2 (12 assists), Schnepf 0-0-1, Levin 2-1-5, Suppa 4-0-0, Hemmel 3-4-0, Bruenjes 1-2-0, Gustafson 1-0-1, Albert 3-0-1.

FOOTBALL

Wednesday, Oct. 19

West Fargo 19, GF Central 8

WF 0 6 13 0--19

GFC 0 8 0 0--8

GF -- Chad Goehring 4 run (Ryan Griggs run)

WF-- Tucker Bucholz 19 pass to Jamie Heinen (run failed)

WF-- Bucholz 3 run (run failed)

WF-- Bucholz 1 run (Alan Repak kick good)

Individual Statistics

Rushing -- GFC: Chad Goehring 14-39, Ryan Griggs 15-24, Rogan Mesteth1-3; WF: Alex Basick 28-113 yards, Tucker Bucholz 9-30, Shelby Shultz 4-17; Lyle Sholl 1-13; Nick Roehrick 2-(-)4

Passing -- GFC: Goehring 5-13-0, 26 yards; WF: Tucker Bucholz 12-27-3, 156 yards; Nick Roehrick 0-1-1

Receiving -- GFC: Mesteth 3-3 yards; Riley Devier 1-13; David Olson 1-10; WF: Justin Heisler 5-56; Jamie Hennen 4-58, Chaz Gunnarson 2-35, Shane Sieverson 1-17

CROSS COUNTRY

Class A State Meet

Saturday, Oct. 22

At Rose Creek GC, Fargo

Girls results

Team scores: 1. Fargo Davies 47. 2. Bismarck 75. 3. Bismarck Century 93. 4. Minot 148. 5. Fargo South 151. 6. Fargo North 156. 7. West Fargo 193. 8. Williston 209. 9. Mandan 279. 10. Shanley/Oak Grove 280. 11. Dickinson 303. 12. Valley City 313. 13. Grand Forks Red River 406. 14. Grand Forks Central 417. 15. Jamestown 424. 16. Devils Lake 564. 17. Wahpeton 682. 18. Turtle Mountain 795.

Top 40 individual results: 1, Tarin Lachowitzer, Fargo Davies, 14:16.7; 2, Alison Allmer, Jamestown, 14:19.4; 3, Jordan Jacob, Bismarck Century, 14:28.0; 4, Katie Bye, Fargo Davies, 14:32.1; 5, Carly Bertsch, Fargo Davies, 14:38.8; 6, Madeline Strandemo, Fargo South, 14:46.2; 7, Morgan Pierce, Bismarck, 14:47.8; 8, Samantha Huether, Minot 14:48.2; 9, Lexi Zeis, Bismarck, 14:53.8; 10, Paige Melin, Bismarck Century, 14:56.7; 11, Kate Bostrom, Fargo South, 14:58.3; 12, Grace Gannon, Bismarck, 15:05.3; 13, Elizabeth Rohrer, Minot, 15:07.1; 14, Taryn Ceglowski, Williston, 15:09.8; 15, Alex Backlund, Shanley/Oak Grove, 15:10.9; 16, Whitney Breuer, Mandan, 15:11.8; 17, Erica Johhnson, Fargo Davies, 15:12.3; 18, April Berntson, Valley City, 15:14.7; 19, Brittany Brownotter, Bismarck, 15:15.0; 20, Kelsey Zastoupil, Fargo Davies, 15:22.0. 21, McKenna Vetter, Fargo Davies, 15:25.0; 22, Jackie Harmon, Fargo North, 15:27.9; 23, Christine Baltezore, West Fargo, 15:32.6; 24, Alicia Fettig, Bismarck Century, 15:33.7; 25, Jaiden Schuette, Bismarck Century, 15:34.8; 26, Sydney Pladson, Fargo North, 15:36.1; 27, Olivia Larsen, Williston, 15:37.8; 28, Tessa Haussler, Bismarck, 15:42.7; 29, Stephanie Huether, Minot, 15:47.0; 30, Meleah Leiss, Dickinson, 15:49.7; 31, Taryn Neameyer, Bismarck Century, 15:49.9; 32, Molly Sarafolean, Fargo North, 15:50.9; 33, Alicia Swenson, Fargo North, 15:51.7; 34, Emily Bitz, Fargo South, 15:54.4; 35, Jen Benz, Bismarck Century, 15:55.1; 36, Maddie Bessler, Fargo South, 15:55.1; 37, Andrea Milbrath, West Fargo, 15:55.8; 38, Leah Hermanson, West Fargo, 15:56.1; 39, Emil Tyrell, Dickinson, 16:01.9; 40, Kiyana Miller, Mandan, 16:02.2.

Awards

Senior athlete of the year: Tarin Lachowitzer, Fargo Davies

Coach of the year: Lisa Svaleson, Fargo Davies

Boys results

Team scores: 1. Bismarck 17. 2. Dickinson 125. 3. Grand Forks Central 141. 4. Fargo Davies 174. 5. Williston 184. 6. West Fargo 187. 7. Grand Forks Red River 198. 8. Bismarck Century 199. 9. Minot 201. 10. Fargo North 204. 11. Shanley/Oak Grove 206. 12. Mandan 299. 13. Jamestown 456. 14. Fargo South 547. 15. Turtle Mountain 550. 16. Devils Lake 576. 17. Valley City 641. 18. Wahpeton 649.

Top 40 individual results: 1, Jake Leingang, Bismarck, 14:59.8; 2, Lane Kashur, Bismarck, 15:45.5; 3, Preston Lerew, Bismarck, 15:55.1; 4, Chris Chamberlain, Williston, 15:56.8; 5, Austin Todd, Bismarck, 15:55.0; 6, Brandon Berg, Bismarck, 15:58.0; 7, Bryce Rohrich, Bismarck, 16:14.3; 8, Branden Scheel, Fargo Davies, 16:18.1; 9, Vlad Kutka, Dickinson, 16:21.5; 10, Cataldo DiDonna, Bismarck Century, 16:22.4; 11, Brennan Goldade, Williston, 16:24.8; 12, Matt Gotta, Bismarck, 16:25.1; 13, Tanner Bjorlie, Fargo North, 16:25.5; 14, Seb Startz, Shanley/Oak Grove, 16:26.1; 15, Darin Baltezore, West Fargo, 16:29.1; 16, Paul Shafer, Grand Forks Central, 16:39.2; 17, Andrew Weist, Fargo North, 16:39.4; 18, Jackson Binstock, Dickinson, 16:39.7; 19, Tom Fisher, Grand Forks Central, 16:45.9; 20, Austin Albrecht, West Fargo, 16:48.4. 21, Michael Porter, Dickinson, 16:50.6; 22, Logan Fischer, Bismarck, 16:52.4; 23, Matt Tingum, Grand Forks Red River, 16:53.3; 24, Tom Startz, Shanley/Oak Grove, 16:53.5; 25, Camron Roehl, Grand Forks Central, 16:54.0; 26, Ben Bitter, Fargo Davies, 16:56.4; 27, Chad Zachmeier, Mandan, 17:01.3; 28, Cody Humann, Bismarck, 17:05.4; 29, Joseph Sickler, Dickinson, 17:05.5; 30, Dylan Weber, Minot, 17:07.5; 31, Nathan Aswege, West Fargo, 17:08.3; 32, Sage Walz, Bismarck Century, 17:11.2; 33, Ethan Norstog, Fargo Davies, 17:15.0; 34, Derek Petty, Grand Forks Central, 17:16.2; 35, Jon Fishbeck, Mandan, 17:19.7; 36, Billy Sartwell, Minot, 17:19.9; 37, Byley Bercier, Turtle Mountain, 17:21.7; 38, Adam Leach, Grand Forks Red River, 17:23.7; 39, Brad Conant, Shanley/Oak Grove, 17:24.0; 40, Dylan Sether, Bismarck Century, 17:25.1.

Awards

Senior athlete of the year: Austin Todd, Bismarck

Coach of the year: Darrell Anderson and Dave Zittleman, Bismarck

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness