Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (Oct. 6, 2010)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo,North Dakota 58102 http://www.westfargopioneer.com/sites/all/themes/westfargopioneer_theme/images/social_default_image.png
West Fargo Pioneer
(701) 241-5487 customer support
Scoreboard (Oct. 6, 2010)
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

VOLLEYBALL

Tuesday, Sept. 28

Fargo South over. West Fargo 25-14, 25-22, 25-16

West Fargo (kills-blocks-aces): Gustafson 8-0-0 (13 assists), Barta 2-1-0, Holland 7-0-4 (9 digs), Becher 4-0-1 (9 digs), Schnepf 0-0-2, Hummel 1-0-1.

Advertisement
Advertisement

Fargo South: Boisjolie 0-0-4 (14 assists), Deyle 2-3-0, Duval 0-0-0, Bramel 5-1-0, Westby 6-0-1, Kruger 2-0-1, Wellentin 10-0-3, Fisher 0-0-0 (16 digs), Roehrich 5-4-0, Kautzman 0-0-0.

Thursday, Sept. 30

West Fargo over Fargo North 25-19, 25-16, 25-22

West Fargo (kills-blocks-aces): Gustafson 8-1-3, Barta 4-1-5 (16 assists), Holland 12-0-2, Becher 6-0-0 (10 digs), Schnepf 0-0-2, Nelson 0-1-0, Woodbury 0-0-1.

Fargo North: Marty 0-0-1 (9 digs), Rindy 3-0-1, Johnson 5-2-1, Larson 4-3-0, McGurran 5-1-0, Cody 2-0-0, Lopez 3-2-0, Brewer 0-0-1 (10 assists).

BOYS SOCCER

Tuesday, Sept. 28

West Fargo 8, Grand Forks Central 0

First half: 1, WF, Johnson, 8:00. 2, WF, Gaye (Dreher), 27:00. 3, WF, Dillard, 31:00. 4, WF, Grindahl (Johnson), 34:00.

Second half: 5, WF, Saville (Conrad), 46:00. 6, WF, Kroke (Johnson), 55:00. 7, WF, Dufault, 58:00 (pk). 8, WF, Miller, 63:00.

Saves: GFC, Lofgren 8. WF, Schmid 2; Neva 2.

Friday, Oct. 1

West Fargo 8, Crookston (Minn.) 2

First half: 1, WF, Dillard (Duncan) 2:00. 2, WF, Dillard (Grindahl) 21:00. 3, WF, Rotert (Cernik) 34:00.

Second half: 4, C, Forney 46:00. 5, WF, Saville (Duncan) 48:00. 6, C, Forney 53:00 (pk). 7, WF, Dillard (Prochniak) 55:00. 8, WF, Dufault (Prochniak) 57:00. 9, WF, Dufault (Miller) 66:00. 10, WF, Saville (Dufault) 70:00.

Saves: WF, Neva 8. C, Shafer 7.

Saturday, Oct. 2

West Fargo 1, Grand Forks Central 1

First half: 1, GFC, Lofthus, 17:00 (pk).

Second half: 2, WF, Johnson, 77:00 (pk).

Saves: WF, Schmid 1. GFC, Purpur 18.

GIRLS GOLF

EDC Meet

Monday, Sept. 20

Team scores: Fargo Shanley 343, Fargo Davies 358, Grand Forks Red River 359, Fargo North 381, West Fargo 382, Grand Forks Central 395, Fargo South 418, Wahpeton 419, Devils Lake 420, Valley City 441.

Top 10: 1, Wheeler, RR, 77. 2, Storandt, S, 80. 3, Strom, S, 84. 4, Bixby, WF; Lund, GFC, 86. 6, (tie) Kenney, S; J. Marsh, FD, 88. 8, (tie) Meyer, FD; M. Gemar, FD; K. Marsh, FD, 90.

Other WF finishers: Lennon 97, Johnson 99, Wasem 100, Rheault 103, Buth 110.

FOOTBALL

Friday, Oct. 1

West Fargo 25, Fargo South 21

WF 0 6 6 13-25

FS 7 7 7 0-21

FS-Boe 5 run (Keim kick)

WF-Ruff 2 run (pass failed)

FS-Larson 26 pass from Neal (Keim kick)

FS-Boe 34 run (Keim kick)

WF-Ruff 13 run (pass failed)

WF-Lemke 25 pass from Ruff (Repak kick)

WF-Osmanski 17 pass from Ruff (pass failed)

Individual Statistics

Rushing: WF, Ruff 19-87, Siverson 15-20, Null 5-15, Spacek 2-2. FS, Boe 19-133, Larson 4-25, Neal 7-15, Erpelding 4-14.

Passing: WF, Ruff 12-24-0 231 yards, Siverson 0-1-0 0. FS, Neal 4-13-2 46, Larson 0-1-0 0.

Receiving: WF, Pistorius 4-123, Neer 4-40, Osmanski 2-27, Lemke 1-25, Schwartz 1-16. FS, Baune 2-27, Larson 1-26, Erpelding 1-(minus-7).

BOYS TENNIS

State Tournament

In Bismarck

Sept. 30-Oct. 2

Doubles

First round

Ben Ballweber-Brady Ballweber, West Fargo, def. Nathan Berger-Erik Porter, Mandan, 7-6 (8-7), 6-1.

Quarterfinals

Anderson-Wischer, Red River, def. Ballweber-Ballweber, West Fargo, 6-2, 6-2.

Consolation quarterfinals

Ben Ballweber-Brady Ballweber, West Fargo, def. Joe Janes-Sam Mastel, Century, 1-6, 6-0, 7-6 (7-3).

Consolation semifinals

Ballweber-Ballweber def. Ficek-Russell 6-3, 7-6 (7-3).

Fifth place

Hochhalter-O'Day def. Ballweber-Ballweber 1-6, 7-5, 6-1.

GIRLS SWIMMING

Friday, Oct. 1

Mandan Triangular

Team scores: Gillette (Wyo.) 553, West Fargo 469, Mandan 365.

200 medley relay: 1, G, 1:55.48. 2, WF (Kranda, Weisz, Gunning, Wentz), 2:01.08.

200 freestyle: 1, Ely, G, 2:04.28. 3, Gunning, WF, 2:05.22.

200 individual medley: 1, Schaedler, G, 2:08.79. 2, WF, Dutt, 2:19.80.

50 freestyle: 1, Ochsner, G, 25.40. 2, Alyssa Olson, WF, 27.01.

Diving: 1, Ostrem, G, 338.25. 9, Preston, WF, 258.70.

100 butterfly: 1, Schaedler, G, 59.46. 4, Alyssa Olson, WF, 1:06.85.

100 freestyle: 1, Ely, G, 58.53. 2, Peterson, WF, 59.68.

500 freestyle: 1, Dutt, WF, 5:34.80. 7, Weisz, WF, 5:59.09.

200 freestyle relay: 1, G, 1:44.89. 2, WF (Alyssa Olson, Alexa Olson, Peterson, Dutt), 1:46.91.

100 backstroke: 1, Ochsner, G, 1:00.43. 3, Gunning, WF, 1:06.88.

100 breaststroke: 1, Ochsner, G, 1:11.15. 2, Windjue, WF, 1:17.45.

400 freestyle relay: 1, G, 3:44.94. 2, WF (Alyssa Olson, Wentz, Gunning, Dutt), 3:53.80.

Saturday, Oct. 2

Mandan Invite

Team scores: Gillette 586, West Fargo 437, Minot 333.5, Williston 323.5, Bismarck Century 270.5, Mandan 243.5, Bismarck 113.

200 medley relay: 1, Gillette A (Schaedler, A. Ochsner, K. Ochsner, Ely), 1:50.44. 2, Bismarck Century A (Smallbeck, Herrmann, Jeske, Bergeson), 1:57.44. 3, Minot A (Clark, Webster, Funk, Hanson), 1:57.82.

200 freestyle: 1, Ochsner, G, 2:01.61. 2, Ringwall, W, 2:05.12. 3, Olson, WF, 2:05.23.

200 individual medley: 1, Engberg, BC, 2:19.64. 2, Lang, G, 2:21.73. 3, Wentz, WF, 2:22.83.

50 freestyle: 1, Funk, Minot, 25.15. 2, Dutt, WF, 26.01. 3, Bishop, G, 26.07.

Diving: 1, Ostrem, G, 349. 2, Brooks, G, 340.10. 3, Andrie, G, 331.35.

100 butterfly: 1, Ochsner, G, 59. 2, Dutt, WF, 1:00.34. 3, Gunning, WF, 1:05.08.

100 freestyle: 1, Schaedler, G, 52.78. 2, Ely, G, 57.59. 3, Brown, Minot, 58.35.

500 freestyle: 1, Ringwall, W, 5:30.73. 2, Olson, WF, 5:32.94. 3, Miller, W, 5:39.40.

200 freestyle relay: 1, Gillette A (Lang, Ochsner, Bishop, Hance), 1:44.11. 2, Bismarck Century A (Fallgatter, Johnson, Jeske, Engberg), 1:46.71. 3, Minot (Brown, Webster, Clark, Funk), 1:47.37.

100 backstroke: 1, Schaedler, G, 57.49. 2, Clark, Minot, 1:03.11. 3, Smallbeck, BC, 1:03.72.

100 breaststroke: 1, Ochsner, G, 1:12.28. 2, Miller, W, 1:13.97. 3, Webster, Minot, 1:14.14.

400 freestyle relay: 1, Gillette A (Bishop, Lang, Ely, Schaedler), 3:44.11. 2, Bismarck Century A (Engberg, Fallgatter, Johnson, Bergeson), 3:50.95. 3, West Fargo A (Olson, Wentz, Gunning, Dutt), 3:52.17.

CROSS COUNTRY

Saturday, Oct. 2

Grand Forks Meet

Boys

Team scores: Grand Forks Central 46, Grand Forks Central 57, Shanley-Oak Grove 62, West Fargo 74, Devils Lake 147, Hatton-Northwood-Thompson 219, Lisbon 234, Valley City 253, Central Cass 261, May-Port-CG 283

Top 10: 1, Mendee, GFRR, 16:20.98. 2, Peterson, WF, 16:38.05. 3, Harlow, GFC, 16:52.85. 4, Shafer, GFC, 16:59.74. 5, Francois, GFRR, 17:05.03. 6, Fisher, GFC, 17:13.32. 7, Naylor, S, 17:17:48. 8, Monson, HN, 17:20.00. 9, Bjertness, S, 17:27.53. 10, Startz, S, 17:28.23.

Other WF finishers: 14, Baltezore, 17:33.61. 15, Albrecht, 17:37.92. 21, Hahn, 17:52.12. 22, Johnson, 17:54.59. 27, Schulz, 18:11.81. 41, Pergande, 18:52.98. 42, 18:53.34. 47, Gilliss, 19:20.46. 50, Olson, 19:42.11. 59, Lepird, 24:06.81.

Girls

Team scores: West Fargo 44, Shanley-Oak Grove 49, Valley City 82, Grand Forks Central 90, Grand Forks Red River 95, Devils Lake 173, May-Port-CG 245, Lisbon 261.

Top 10: 1, Jacobson, S, 15:00.33. 2, Backlune, S, 15:17.21. 3, Rosenau, WF, 15:30.27. 4, Lindsey, GFC, 15:47.63. 5, Wysocki, GFRR, 15:56.00. 6, Baumier, S, 15:59.59. 7, Baltezore, WF, 16:04.81. 8, Grooters, WF, 16:05.45. 9, Rivard, S, 16:07.61. 10, Berntson, VC, 16:12.19.

Other WF finishers: 12, Dullum, 16:24.90. 14, Milbrath, 16:27.40. 19, Perry, 16:50.98. 23, Hermanson, 17:06.39. 26, Karnopp, 17:13.39. 37, Stoppler, 17:43.12. 38, Sauvageau, 17:48.91. 52, Bucholz, 18:32.60.

Advertisement
Advertisement
Advertisement