Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (October 8, 2009)

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo, 58102
Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

GIRLS GOLF

West Fargo at East Region Tournament, Wahpeton, Sept. 28

(Top six teams advance to state tournament)

Team scores: 1, Fargo Shanley 349. 2, Grand Forks Red River 376. 3, Fargo South 384. 4, Fargo North 402. 5, Grand Forks Central 403. 6, West Fargo 410. 7, Wahpeton 426. 8, Devils Lake 448

Advertisement
Advertisement

Packer golfers: T-10, Ashley Bixby 97. T-14, Mara Johnson 98. T-24, Samantha Pyle 102. T-39, Lauren Johnson 113. 41, Claire Eidenschink 114. 44, Lexie Wasem 122.

VOLLEYBALL

Fargo Shanley at West Fargo, Sept. 29

Fargo Shanley over West Fargo 25-23, 25-14, 25-22

Fargo Shanley: Hannah Sitzmann 8-1-0 (10 digs), Madalyn Laske 0-0-1 (30 assists), Anne Sinner 0-0-0, Hillary Rotunda 8-0-1, Bethany Sandy 3-1-2 (15 digs), Kaitlyn Carlson 7-1-1, Sammi Post 11-0-1

West Fargo: Jill Gustafson 6-0-2, Ali Barta 2-1-2 (24 assists), Jenna Green 7-0-2, Carissa Becher 5-1-0, Katelyn Holland 4-1-1, Hannah Schnepf 1-0-0, Courtney Voeller 4-0-0

West Fargo at Fargo North, Oct. 1

West Fargo over Fargo North 18-25, 25-12, 25-16, 25-15

West Fargo: Jill Gustafson 7-0-1 (22 assists), Ali Barta 5-1-1, Jenna Green 8-0-1, Carissa Becher 4-0-0, Katelyn Holland 14-0-2, Courtney Voeller 6-0-3 (15 digs)

Fargo North: Hope Marty 0-0-1 (8 digs), Jordan Daly 0-0-1, Kristina Rindy 2-3-0, Keli Johnson 4-2-0 (8 digs) Kira Larson 3-3-0, Maren McGurran 1-2-0, Kristin Cochran 1-0-0 (14 assists), Mia Lopez 4-2-0, Angie Waller 13-5-4

BOYS SOCCER

West Fargo at Grand Forks Central, Sept. 29

Grand Forks Central 1, West Fargo 0

Second half: 1. Alex Nagel (Luke Schulz), 48:00.

Saves: GFC, Sean Cano 5. WF, Braden Schmid 8.

West Fargo at Crookson, Oct. 2

West Fargo 6, Crookston 3

First half: 1, C, Mariano Portillo, 8:00. 2, WF, Emmanuel Sinzinkayo (Jade Johnson), 19:00. 3, WF, Nick Larson (Ahmed Lafta), 25:00, 4, C, Javier Portillo (pk), 34:00. 5, C, Carter Denison (M. Portillo), 40:00.

Second half: 6, WF, Tarley Gaye (Johnson), 46:00. 7, WF, Gaye (Daniel Hoy), 47:00. 8, WF, Johnson (Dhurim Mani), 65:00. 9, WF, Ryne Schaeffer (Lafta), 73:00.

Saves: WF, Braden Schmid 7. C, Andy Shafer 11

Saturday, Oct. 4

Fargo Shanley 2, West Fargo 0

First half: 1, Matt Glogoza, 18:00

Second half: Matt Glogoza (Ian Lancaster), 60:00

Saves: S, Ben Glogoza 2. WF, Braden Schmid 5

FOOTBALL

Grand Forks Red River at West Fargo, Oct. 2

West Fargo 35, GF Red River 14

Red River 7 0 0 7 - 14

West Fargo 0 7 21 7 - 35

RR-Elby Pope 30 interception return; Chris Waind

WF-Bryce Jorgenson 4 run; Salter kick

WF-Jorgenson 8 run; Salter kick

WF-Jorgenson 8 run; Salter kick

WF-Jorgenson 12 run; Salter kick

WF-Lehman 5 run; Salter kick

RR-Adam Bernhardson 8 interception return; Waind kick

Individual statistics

Rushing-RR: Chris Waind 7-48, Elby Pope 2-18; WF: Kiefer 15-143, Bryce Jorgensen 20-91, Lehmann 6-42

Passing-RR: King 7-23-1, 66 yards; WF: Jorgenson 5-13-2, 66 yards, Ruff 1-3-1, 0 yards

Receiving-RR: Prout 2-22, Matt Lee 1-16, Luke Schreiner 1-11, Chris Dingle 1-11; WF: Neer 2-23, Albert 2-19, Schwartz 1-24

CROSS COUNTRY

West Fargo at Grand Forks Invitational, Oct. 3

Boys team totals

Grand Forks Central 43, West Fargo 50, Fargo Shanley 78, Grand Forks Red River 91, Devils Lake 145, Lisbon 185, Hatton-Northwood-Thompson 218, Wahpeton 246

Top 5 placers

1, Shane Harlow, GFC, 16:22.41. 2, Jamison Gehrig, WF, 16:30.59. 3, Spencer Uetz, WF, 16:45.10. 4, Diamond Mendee, GFRR, 16:51.08. 5, Travis Mack, DL, 16:59.34

Other West Fargo scorers

7, Nate Peterson 17:10.34. 18, Darin Baltezore 17:49.25. 20, Lukas Johnson 17:52.28. 28, Tom Kuehn 18:16.93. 30, Cody Grosz 19:21.78. 34, Ryan Binde 19:37.29. 45, Nathan Gilliss 19:32.58

Girls team totals

West Fargo 23, Fargo Shanley 45, Grand Forks Central 64, Grand Forks Red River 115, Devils Lake 141, Wahpeton 172, Lisbon 202

Top 5 placers

1, Alissa Mears, WF, 15:29.25. 2, Christine Baltezore, WF, 15:29.69. 3, Alex Backlund, Shan., 15:33.85. 4, Jennifer Erickson, GFC, 15:34.93. 5, Ellie Grooters, WF, 15:39.27.

Other West Fargo scorers

7, Brooke Grooters 15:52.28. 8, Britny Bucholz 16:11.66. 19, Taylor Perry 17:16.81. 44, Alicia Schroeder 20:22.41

GIRLS SWIMMING

West Fargo at UND Invitational, Oct. 3

In Grand Forks

Team scores: Minot 367, Bismarck Century 295, Eagan (Minn.) 259, West Fargo 258.5, Grand Forks Red River 224.5, Grand Forks Central 212, Mandan 152, Fargo Shanley 152, Jamestown 152, Fargo North 144, Wahpeton 59, Bismarck 30

200 medley relay: 1, Minot A, 1:51.81. 2, West Fargo A (Chelsea Gentzkow, Paige Weisz, Danica Dutt, Amy Doll), 1:57.10. 3, GFRR, 1:57.34. Also: 10, West Fargo B (Rachel Kranda, Aubrey Wentz, Sam Gunning, Alexa Olson), 2:04.30

200 freestyle: 1, Ali Church, GFC, 1:56.21. 2, Kalee Kemmesat, Cent., 1:58.86. 3, Kelsey Richels, Wahp., 2:00.70. Also: 6-T, Alyssa Olson, WF, 2:05.54. 10, Ashley Kranda, WF, 2:07.60. 15, Kenna Jo Sand, WF, 2:10.35

200 individual medley: 1, Dagny Knutson, Minot, 2:00.64. 2, Erica Bucki, Eagan, 2:17.17. 3, Erin Hart, James., 2:17.51. Also: 7, Sam Gunning, WF, 2:23.64. 11, Danica Dutt, WF, 2:24.79. 20, Wentz, WF, 2:35.05

50 freestyle: 1, Lexie Halberstadt, Shan., 23.97. 2, Courtney Funk, Minot, 24.51. 3, Mirna Kojic, GFRR, 25.00. Also: 15, Doll, WF, 26.83. 17-T, Brianna Rortvedt, WF, 27.06, 27, Alexa Olson, WF, 27.79

100 butterfly: 1, Halberstadt, Shan., 57.84. 2, Gabriela Kostelna, GFC, 1:00.54. 3, Dutt, WF, 1:00.79. Also: 9, Gunning, WF, 1:04.85. 13, Weisz, WF, 1:06.81. 20, Alexa Olson, WF, 1:09.91. 24, Hannah James, WF, 1:13.64.

100 freestyle: 1, Funk, Minot, 54.32. 2, Cassie Walth, Cent., 54.48. 3, Kelsey Richels, Wahp., 55.60. Also: 12, Doll, WF, 58.51. 13, A. Kranda, WF, 58.76. 20, Rortvedt, WF, 1:01.20

500 freestyle: 1, Church, GFC, 5:14.01. 2, Kemmesat, Cent., 5:17.24. 3, Bucki, Eagan, 5:24.10. Also: 4, Gentzkow, WF, 5:28.74. 9, Alyssa Olson, WF, 5:37.26. 10, R. Kranda, WF, 5:37.80. 14, Sand, WF, 5:46.46. 21, Marisol Rios, WF, 5:52.72

200 freestyle relay: 1, Century, 1:42.32. 2, Minot, 1:42.47. 3, Shanley, 1:44.96. Also: 8, West Fargo A (Doll, A. Kranda, Gunning, Alyssa Olson), 1:48.35. 13, West Fargo B (James, Wentz, Weisz, Sand), 1:54.25

100 backstroke: 1, Knutson, Minot, 56.35. 2, Hart, James., 1:01.99. 3, Gentzkow, WF, 1:03.51. Also: 12, R. Kranda, WF, 1:08.81. 13, Rios, WF, 1:09.02. 20, James, WF, 1:14.62

100 breaststroke: 1, Nicole Stevens, Eagan, 1:10.76. 2, Weisz, WF, 1:12.12. 3, Katelyn Webster, Minot, 1:12.25. Also: 21, Wentz, WF, 1:20.78.

400 freestyle relay: 1, Minot, 3:42.48. 2, Century, 3:43.20, 3, GF Central, 3:48.47. Also: 8, West Fargo B (Kranda, Rios, Olson, Sand), 4:05.61. DQ, West Fargo A.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness