Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard (Sept. 8, 2010)

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Fargo, 58102

Fargo North Dakota 101 5th Street North 58102

FOOTBALL

Friday, Sept. 2

Bismarck Century 15, West Fargo 14

WF 0 7 7 0-14

BC 6 0 0 9-15

BC-Wentz 24 run (pass failed)

Advertisement
Advertisement

WF-Siverson 96 run (Repak kick)

WF-Siverson 63 run (Repak kick)

BC-Volk 25 pass from Wingenbach (pass failed)

BC-Haakedahl 23 FG

Individual Statistics

Rushing: WF, Siverson 13-195, Ruff 15-14, Null 3-2. B, Ohlhauser 24-113, Jahner 8-55, Wentz 2-33, Kraft 5-22, Erickson 3-0.

Passing: WF, Ruff 10-27-2 110 yards. BC, Wingenbach 4-11-2 73, Erickson 0-6-0 0, Wentz 1-1-0 11.

Receiving: WF, Pistorius 3-41, Schwartz 3-28, Neer 2-20, Osmanski 1-12, Gleason 1-9. BC, Volk 1-47, Downing 1-12, Ringsak 1-12, Wingenbach 1-11, Jahner 1-2.

GIRLS GOLF

Wednesday, Sept. 1

At Rose Creek

Team scores: 1, Fargo Shanley 343. 2, Fargo Davies 351. 3, Grand Forks Red River 360. 4, Fargo North 367. 5, Fargo South 404. 6, Grand Forks Central 406. 7, Wahpeton 408. 8, West Fargo 427. 9 (tie) Devils Lake 428, Valley City 428

WF individual scores: T-19, Ashley Bixby 97. T-34, Brittany Rheault 106. T-37, Lexie Wasem 107. T-47, Lauren Johnson 117. 52, Claire Eidenschink 120. T-56, Chelsey Buth 124.

BOYS TENNIS

Monday, Aug. 30

GF Red River 7, West Fargo 0

*Two matches rained out

Singles: 1, Erik Johnson over Ben Ballweber 6-0, 6-2. 2, Joe Lee over Kyle Roberts 6-1, 6-1. 3, Joey Anderson over Brady Ballweber 6-0, 6-0. 4, Andre Caoili over Kevin Roberts 6-0, 6-0. 5, Jared Vigen over Tom Meyer 6-2, 6-4. 6, John Shaft over Walker Degerness 7-6(6), 6-3.

Doubles: 1, Johnson/Anderson over Ben Ballweber/Kyle Roberts 6-1, 6-1.

Friday, Sept. 3

West Fargo 9, Valley City 0

Singles: 1, Ben Ballweber over Bryan Tykwinski 6-3, 5-7, (10-6). 2, Kyle Roberts over Derek Reimers 6-2, 6-4. 3, Brady Ballweber over Josh Gilbertson 6-1, 6-4. 4. Kevin Roberts over Austin Ross 7-5, 7-5. 5, Tom Meyer over Shane Berntson 6-0, 6-0. 6, Walker Degerness over Ricky Paulson 6-1, 6-2.

Doubles: 1, Ben Ballweber/Ky. Roberts over Tykwinski/Gilbertson 6-3, 6-2. 2, Brady Ballweber/Meyer over Reimers/Ross 6-7(6), 6-2, (10-6). 3, Ke. Roberts/Jordan Degerness over Berntson/Paulson 6-0, 6-1.

VOLLEYBALL

Tuesday, Aug. 31

West Fargo over Fargo North 25-17, 15-25, 25-23, 20-25, 15-12

Fargo North (kills-blocks-aces): Marty 0-0-0, Daly 3-0-1 (19 digs), Rindy 7-2-1, Johnson 15-4-2, Larson 11-6-5, McGurran 3-0-0, Lopez 5-1-0, Brewer 1-0-0 (18 assists), Preston.

West Fargo: Gustafson 8-1-1, Barta 10-0-0, Holland 11-0-2 (12 digs), Becher 10-0-1 (12 digs), Schnepf 0-0-0 (12 digs), Nelson 4-2-0, Hummel 1-1-1.

Thursday, Sept. 2

Fargo Shanley over West Fargo 25-23, 25-18, 25-18

West Fargo (kills-blocks-aces): Gustafson 4-1-2, Barta 4-0-1 (11 assists), Holland 9-0-2, Becher 4-1-1 (11 digs), Nelson 2-1-0, Hummel 0-1-0, Woodbury 0-0-1.

Shanley: Kanwischer 3-1-0, Rotunda 10-4-0, Weir 7-3-0, Sandy 3-1-5 (10 digs), Vetter 4-0-2 (20 assists), Carlson 4-1-2.

BOYS SOCCER

Thursday, Sept. 2

West Fargo 4, Fargo North 0

First half: 1, WF, Duncan (Gaye), 38:00.

Second half: 2, WF, Dillard (Johnson), 52:00. 3, WF, Dillard (Conrad, Wolden), 64:00. 4, WF, Johnson (Dillard), 73:00.

Saves: FN, Nistler 9. WF, Schmid 9; Neva 1.

Saturday, Sept. 4

West Fargo 2, Moorhead 2

First half: 1, M, Colby, 7:00. 2, WF, Dufault (Kroke), 31:00.

Second half: 3, M, Julin, 51:00. 4, WF, Johnson, 53:00.

Saves: M, Seaver 15. WF, Schmid 9.

CROSS COUNTRY

Thursday, Sept. 2

West Fargo Invitational

Boys team scores

1, GF Central 60. 2, Fargo North 68. 3, West Fargo 82. 4, GF Red River 103. 5, Davies 113. 6, Shanley 142. 7, Devils Lake 182. 8, Jamestown 203. 9, Fargo South 213. 10, Valley City 373.

Boys Top 10

1, F. Mendee, RR, 16:36. 2, B. Scheel, FD, 16:46. 3, W. Sem, FN, 16:47. 4, S. Harlow, GFC, 16:56. 5, P. Schaefer, GFC, 17:02. 6, Fischer, GFC, 17:03. 7, D. Baltezore, WF, 17:05. 8, N. Peterson, WF, 17:19. 9, A. Shepherd, FN, 17:21. 10, Francois, GFRR, 17:22.

Other WF finishers

14, L. Johnson 17:33. 26, A. Albrecht 18:05. 27, N. Aswege 18:06. 30, E. Hahn 18:15. 43, T. Schulz 18:40. 55, R. Pergrande 19:14. 57, K. Olson 19:18. 62, N. Gilliss 19:28. 66, C. Farkas 20:00. 69, C. Vasquez 20:34. 70, S. Hillen 20:39. 74, M. Spieker 21:02. 74, K. Lynn 21:27. 76, J. Schock 22:13. 78, L. Lepird 23:59. 79, J. Fisher 25:08.

Girls team scores

1, Davies 63. 2, West Fargo 70. 3, Shanley 103. 4, Fargo North 106. 5, GF Central 118. 6, GF Red River 162. 7, Fargo South 165. 8, Jamestown 222. 9, Devils Lake 283. 10, Valley City 318.

Girls Top 10

1, J. Lindsay, GFC, 14:52. 2, T. Lachowitzer, FD, 15:00. 3, S. Jacobson, Shan., 15:04. 4, A. Bachlund, Shan., 15:05. 5, C. Baltezore, WF, 15:27. 6, A. Allmer, J, 15:29. 7, E. Valenti, South, 15:34. 8, J. Rosenau, WF, 15:37. 9, K. Bostrom, South, 15:39. 10, K. Zastoupil, FD, 15:49.

Other WF finishers

16, A. Mears 16:11. 18, B. Grooters 16:20. 23, T. Perry 16:67. 26, A. Milbrath 17:08. 31, S. Dullum 17:16. 35, L. Hermanson 17:24. 44, K. Karnopp 17:56. 47, C. Sauvageau 18:05. 50, A. Schroeder 18:10. 56, J. Parsons 18:26. 67, B. Bucholz 18:59. 69, C. Parr 19:02. 70, K. Stoppler 19:02. 71, C. Bollinger 19:07. 73, J. Gilliss 19:23. 75, A. Greer 21:26.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness